nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023
dodane 15.10.2012 09:50

Oskar i Pani Róża

Do najnowszego numeru „Małego Gościa Niedzielnego” dołączyliśmy film na DVD pt. „Oskar i pani Róża”. Jest to niezwykle wzruszająca opowieść o dziesięcioletnim Oskarze, który umiera na raka. To piękna i wzruszająca historia przyjaźni, której nie zniszczy nawet śmierć. Oskar i pani Róża jest ekranizacją jednej z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica-Emmanuela Schmitta, znakomitego francuskiego pisarza.

Ze względu na ten wyjątkowy film cena Małego Gościa wynosi 7 zł.

O filmie...

Pani Róża zabiera Oscara do kościoła. Patrzą na wiszącego na krzyżu Chrystusa.
– Dlaczego cierpi? –  pyta dziesięciolatek.
– Właśnie. Jest cierpienie i cierpienie. Popatrz uważnie na Jego twarz. Przyjrzyj Mu się. Widać po Nim, że cierpi?
– Nie. To ciekawe. W ogóle po Nim nie widać.
– Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera – tłumaczy pani Róża.

To jedna z najważniejszych scen filmu „Oskar i pani Róża”. To film, który uczy doceniać życie, ale uczy też, jak znaleźć w sobie siłę, by pogodzić się z cierpieniem i śmiercią.

Skąd takie pytania w ustach dziesięcioletniego chłopca? Oscar, kapitalnie odegrany przez Amira Ben Abdelmoumena, do niedawna jeszcze był zwykłym chłopcem. Lubił psocić, czasem nawet aż za bardzo. Teraz w szpitalu zresztą też, ale zauważa, że wszyscy traktują go inaczej, wyjątkowo. Początkowo nie może zrozumieć, dlaczego. Ale jest bystrym chłopcem. Wie, że jest chory. Do niedawna jeszcze nie wiedział, jak bardzo chory.

Dopiero rozmowa rodziców z lekarzem, podsłuchana przez przypadek, nie pozostawiła mu wątpliwości. Oskar już wie, że nie pomogą mu żadne lekarstwa, że ostatnia terapia się nie powiodła. Że wkrótce umrze. Tylko nikt o tym nie chce z nim szczerze rozmawiać. Z wyjątkiem jednej, Pani Róży.
 

Więcej w listopadowym "Małym Gościu".

Oskar i Pani Róża  

Film Oskar i Pani Róża

obsada: AMIR W ROLI OSKARA AMIRA CASAR Z UDZIAŁEM MYLENE DEMONGEOT I MAXA VON SYDOWA
scenariusz i realizacja: ÉRIC-EMMANUEL SCHMITT NA PODSTAWIE JEGO POWIEŚCI WYDANEJ W ÉDITIONS ALBIN MICHEL WYPRODUKOWANY PRZEZ PHILLIP’A GODEAU
współproducenci: OLIVIER RAUSIN, BRUNO METZGER, DENISE ROBERT, DANIEL LOUIS ET ARLETTE ZYLBERBERG
muzyka: MICHEL LEGRAND

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..