nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

Adam Śliwa

dodane 06.09.2012 12:20

Wielka bitwa wielkich armii

7 września 1812 roku na przedpolach Moskwy rozegrała się krwawa bitwa między wojskami rosyjskimi i Wielką Armią.

24 czerwca pół milionowa Wielka Armia wkroczyła na teren Rosji. W jej szeregach był 100 tysięczny korpus polski. Na trasie w kierunku Moskwy Francuzi wygrywali bitwy a rosyjska armia cofała się. Na ile był to zaplanowany odwrót a na ile wynik porażek, nie wiadomo. We wrześniu rosyjska armia dowodzona przez Michaiła Kutuzowa zagrodziła drogę na przedpolach Moskwy. Miasto nie było wtedy stolicą państwa. Był nim Petersburg, ale Rosjanie ze względów prestiżowych nie chcieli oddać Moskwy bez walki.

Pierwszy atak 5 września poprowadził V korpus polski księcia Poniatowskiego na redutę Szewardino. Od czoła zaatakowały jednostki francuskie z 5. dywizji piechoty. Redutę udało się zdobyć a straty po obu stronach wyniosły ok. 10 tyś ludzi.  

Do głównego starcia doszło 7 września 1812 roku. Od początku wszystko szło inaczej niż zakładał Napoleon. W centrum obrony Rosjan dopiero po ciężkich walkach udało się zdobyć szańce. W centrum załamał się także atak ciężkiej kawalerii, a uzbrojona w 200 dział rosyjska reduta Rejewskiego padła przy wielkich stratach. Około 11.00 Rosjanie przypuścili kontratak zdobywając utracone rano pozycję, tzw. Wielką Redutę. Mimo próśb generałów Napoleon nie wprowadził do walki gwardii ale sytuację uratowały dwie świeże dywizje Marchanda i Würtemberczyków.

W południe rozpoczął się decydujący moment bitwy. Francuzi zaczęli po kolei odbierać utracone pozycje a Rosjanie mimo bohaterskiej postawy zaczęli cofać się na całej linii.

Bitwę wygrali i Francuzi i Rosjanie. Francuzi odnieśli taktyczne zwycięstwo ale nie rozbili rosyjskiej armii co zakładali na początku. Armii Kutuzowa udało się w porządku wycofać co w rezultacie doprowadziło do klęski napoleona w czasie tragicznego odwrotu w zimie z Moskwy.

Straty obu stron były przerażająco wysokie. Ze 135 tysięcy wojsk napoleońskich biorących udział w starciu zginęło lub zostało rannych 35 tysięcy. Dla 125 tysięcy Rosjan straty wyniosły ok. 50 tysięcy ludzi.

14 września 1812 roku Napoleon wkroczył do Moskwy.

  PAP/EPA/YURI KOCHETKOV   PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

 

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10