nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

Anna Leszczyńska-Rożek KawiarniaNaukowa.pl

|

MGN 09/2012

dodane 16.11.2012 13:00

Twardy dysk w głowie

Dlaczego niektóre rzeczy pamiętamy do końca życia, a inne zapominamy? Czy można zmusić mózg, by ważne informacje zapisywał na dłużej? Czy można go tak wytrenować, by działał jak twardy dysk?

Okazuje się, że to możliwe. Dlatego warto zapoznać się z mnemotechnikami. Brzmi okropnie, ale jest bardzo pożyteczne. Mnemotechniki to sposoby zapamiętywania faktów, liczb, dat lub wydarzeń.

Przy zwykłym zakuwaniu przed klasówką najczęściej krótko pamiętamy to, czego się nauczyliśmy. Dłużej pozostaje w pamięci tylko to, co w wyobraźni potrafimy łączyć ze sobą. Dlatego taki sposobem jest kojarzenie dat czy słówek z wymyślonymi przez nas miejscami, osobami a nawet... zapachami. Najlepsze są skojarzenia śmieszne albo przesadzone. Ważne też, aby zapamiętywane rzeczy powtarzać kilka razy razem ze skojarzeniami.

Ćwiczenie 1

Zapamiętywanie słówek z „ż”:

1. Utwórz przykładową listę słówek:

- książę

- wieża

- stróż

- wyżeł

- żebrak

- ciężki

- bagaż

- jałmużna

- spiżarnia

- ryż

- żyto

- świeży

- jeżyny

 

2. Zmierz, ile czasu zajmie Ci ich zapamiętanie.

3. Sprawdź następnego dnia, czy wymienisz wszystkie słówka.

4. Spróbuj do słówek wymyślić historyjkę. Na przykład:

Wyobraź sobie księcia, który mieszkał w wieży. Wieży pilnował stróż, któremu pomagał pies – wyżeł. Pewnego dnia pojawił się tam żebrak niosący ciężki bagaż.

Żebrak poprosił o jałmużnę. Książę w spiżarni znalazł ryż, mąkę żytnią i świeże jeżyny... I tak dalej, i tak dalej.

 

Wymyśloną historyjkę można też namalować jak komiks. Im więcej obrazów, tym więcej słówek zapamiętamy. – Skojarzenia powodują, że nauka nie ogranicza się do wkuwania słówek – mówi pani Anna Szatkowska, trenerka Szkoły Treningu Pamięci w Mikołowie. – Wymyślanie łańcucha zdarzeń rozwija i sprawia, że nauka może być zabawą a nie tylko bezmyślnym wkuwaniem. – Ortografii na przykład – dodaje pani Ania – można się nauczyć rysując kłopotliwą literę razem z obrazkiem wyrazu, w którym ta litera występuje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione