nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

Adam Śliwa

dodane 24.08.2012 08:00

Jej wysokość żyrafa

W Londyńskim ogrodzie zoologicznym trwa ważenie wszystkich znajdujących się tam zwierząt.

A jest ich sporo, ponad 16 000. Pracownicy spędzają wiele godzin ważąc każdego stwora od jaszczurki i stonogi do żyrafy i lwa. 

Żyrafy ze zdjęcia czekają przy wysokich drzwiach na swoją kolej. Są najwyższymi żyjącymi obecnie zwierzętami. Ich łacińska nazwa Giraffa camelopardalis pochodzi z połączenia nazw wielbłąda i lamparta. Kiedyś myślano, że z połączenia tych dwóch zwierząt powstały łagodne żyrafy.  Żywią się roślinami, mogą długo przetrwać bez wody i żyją w południowej części Afryki. Pracownicy zoo w Londynie przy mierzeniu żyraf będą zapisywać ich wzrost inaczej niż u pozostałych zwierząt. Dzieje się tak dlatego, że wzrost żyraf mierzy się od czubka głowy, a nie od kłębu do ziemi. Samce osiągają wzrost nawet 5 metrów i wagę 1300 kg.

Ubarwienie żyraf jest ich kamuflażem, a każdy osobnik ma swój własny schemat malowania. Natężenie kolorów zależy od pory roku ale także od nastroju zwierzęcia. Żyrafy żyją ok. 30 lat. Potrafią bardzo szybko biegać, nawet do 50 km/h. Są bardzo ufne wobec ludzi, których już znają.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..