PAP

dodane 13.06.2012 10:14

184 kiboli zatrzymanych

184 pseudokibiców, w większości przypadków polskich i rosyjskich, zatrzymała policja po wtorkowych zamieszkach w Warszawie. Doszło do nich po meczu Polska - Rosja na Stadionie Narodowym

"Do tej pory zatrzymaliśmy 184 osób, w tym 156 Polaków, 24 obywateli Rosji, a także m.in. Hiszpana, Węgra i Algierczyka. 33 osoby zostały przewiezione do izby wytrzeźwień" - podsumował w rozmowie z PAP Mariusz Mrozek z wydziału prasowego KSP.

Jak dodał, zatrzymani odpowiadać będą m.in. za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, czynną napaść na funkcjonariuszy, nielegalne zgromadzenie czy niszczenie mienia. "Na bieżąco współpracujemy z prokuraturą i tam gdzie będzie to możliwe będzie stosowany tzw. tryb przyspieszony - zaznaczył Mrozek.

Z danych policji wynika też, że w czasie burd poszkodowanych zostało 10 policjantów.

Zatrzymania pseudokibiców trwały do późnych godzin nocnych. Po godz. 1 w nocy stolica stała się już bezpieczna, a policjanci zatrzymywali jedynie pojedynczych chuliganów.

Według ustaleń policji przed, w trakcie i po meczu miało dojść do kilku "ustawek" polskich i rosyjskich chuliganów. "Mieliśmy m.in. sygnały, że rosyjscy pseudokibice planują wtargnąć na murawę boiska. Były też informacje o planowej +ustawce+ przy Rondzie de Gaulle'a. W tych okolicach zatrzymaliśmy do wylegitymowania grupę rosyjskich kibiców" - mówił PAP w środę rano rzecznik stołecznej policji Maciej Karczyński.

Przy niektórych z zatrzymywanych policjanci znaleźli niebezpieczne narzędzia m.in. kastety, a także np. ochraniacze na zęby.

Zamieszki rozpoczęły się podczas marszu rosyjskich kibiców, którzy spod dworca kolejowego Warszawa-Powiśle przechodzili na Stadion Narodowy. Fani "Sbornej" poinformowali o nim miasto i poprosili o jego zabezpieczenie. Od początku podkreślali też, że jest to jedynie przejście w zorganizowanej grupie na stadion i nie ma podtekstu politycznego.

W trakcie przemarszu grupa ok. 100 pseudokibiców obu drużyn próbowała jednak doprowadzić do konfrontacji. Nie dopuściła do tego policja. Zakończyło się na bójkach, rzucaniu kamieniami, butelkami, odpalaniu petard i rac. Kilkanaście osób odniosło obrażenia.

W czasie samego meczu grupy pseudokibiców przeniosły się w okolice Strefy Kibica, którą odgrodziły od nich kordony policji. Funkcjonariuszy obrzucali kamieniami, butelkami, odpalali race. Kilkudziesięciu chuliganów wdarło się też przez wejście techniczne do strefy. Wejście zostało zamknięte i zabezpieczone przez ochronę i policję.

Po zakończeniu spotkania grupy "kiboli" zaczęły przemieszczać się w okolice Starego Miasta i Ronda de Gaulle'a. Właśnie przy rondzie planowali "ustawkę" z pseudokibicami rosyjskimi, której zapobiegła policja.

Ze względu na sytuację, po meczu poproszono kibiców rosyjskich - którzy byli na stadionie - by opuścili obiekt 20 minut później. Zdecydowano także o wyłączeniu z ruchu drugiego z mostów - Świętokrzyskiego - by nie dopuścić do chuligańskich ataków.

Policja do powstrzymania "kiboli" użyła m.in. armatek wodnych, gazu pieprzowego i w kilku przypadkach broni gładkolufowej. (PAP)

pru/ tom/

« 1 »
 • sebimar
  13.06.2012 09:40
  Prawie wszystkie media w Polsce trąbiły,że to barbarzyńscy Rosjanie w przyjaznej Polsce zrobią zadymę a tu okazało się cos zupełnie innego. Jak nas widzą tak nas piszą.
 • pytanie
  13.06.2012 09:46
  W słowniku nie ma określenia "kibol". Wstyd, że katolicka gazeta promuje język spod celi...
 • mmm
  13.06.2012 09:59
  A co to jest "radiozów"?
  doceń 0
 • jurek
  13.06.2012 10:20
  Od wielu dni najpierwpolitycy, a potem dziennikarze mówili głównie o tym przemarszu Rosjan - więc chyba te zamieszki były do przewidzenia. Trudno nawet powiedzić czy i na ile to właśnie media je sprowokowały.

  Teraz czas na "Solidarnych" mają ponoć demonstrować w Moskwie?
  doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.