PAP

dodane 09.06.2012 20:57

Holandia - Dania 0:1

Dania pokonała Holandię 1:0 (1:0) w Charkowie w meczu grupy B piłkarskich mistrzostw Europy. Jedyną bramkę zdobył zdobył w 24. minucie Michael Krohn-Dehli.

Początek spotkania należał do faworyzowanych Holendrów. "Pomarańczowi" dłużej utrzymywali się przy piłce, a duńskiej bramce starali się zagrozić przede wszystkim strzałami z dystansu. W trzeciej minucie swoich sił spróbował Jetro Willems. Urodzony 30 marca 1994 obrońca PSV Eindhoven został w sobotę najmłodszym w historii uczestnikiem mistrzostw Europy.

Duńczycy w obronie grali jednak pewnie, a z czasem postanowili także zacząć atakować. Praktycznie pierwszą dogodną okazję zdołali zamienić na bramkę. W 24. minucie po dośrodkowaniu Christiana Eriksena piłka odbiła się od Gregory'ego van der Wiela i trafiła do Michaela Krohna-Dehliego. Pomocnik Broendby Kopenhaga stanął oko w oko z Maartenem Stekelenburgiem i między jego nogami skierował piłkę do siatki.

W 36. minucie błąd popełnił duński bramkarz. Stephan Andersen podał do stojącego przed polem karnym Arjena Robbena. Holender podbiegł kilka metrów, przymierzył, ale trafił w słupek.

Po przerwie "Pomarańczowi" rozpoczęli szturm. Raz po raz groźnie atakowali, ale także marnowali dogodne okazje. Daleki od strzeleckiej formy znanej z występów w Arsenalu Londyn jest Robin van Persie. Pudłowali także Robben oraz Ibrahim Afellay, natomiast po uderzeniu Marka van Bommela świetnie interweniował Andersen.

Po kwadransie oblężenie duńskiej bramki zdecydowanie osłabło. W 71. minucie trener Bert van Marwijk zdecydował się na podwójną zmianę. Boisko opuścili Nigel de Jong oraz Afellay, a pojawili się Klaas Jan Huntelaar i Rafael van der Vaart. Losów spotkania nie zdołali jednak odmienić.

Holendrzy najbliżej wyrównania byli na kwadrans przed końcem spotkania, ale po świetnym podaniu Sneijdera piłki w siatce nie zdołał umieścić Huntelaar. Ostatnie minuty upłynęły pod znakiem nieporadnych i coraz bardziej rozpaczliwych ataków Holendrów. Efektu nie przyniosły ani wrzutki w pole karne, ani indywidualne akcje Robbena i pierwsza niespodzianka na Euro 2012 stała się faktem.

Grupa B: Holandia - Dania 0:1 (0:1).

Bramki: 0:1 Michael Krohn-Dehli (24).

Żółta kartka - Holandia: Mark van Bommel. Dania: William Kvist, Simon Poulsen.

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia). Widzów 35 923.

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel (85. Dirk Kuyt), John Heitinga, Ron Vlaar, Jetro Willems - Mark van Bommel, Nigel de Jong (71. Rafael van der Vaart), Arjen Robben, Wesley Sneijder, Ibrahim Afellay (71. Klaas-Jan Huntelaar) - Robin van Persie.

Dania: Stephan Andersen - Simon Kjaer, Lars Jacobsen, Daniel Agger, Simon Poulsen - William Kvist, Niki Zimling, Michael Krohn-Dehli, Christian Eriksen (74. Lasse Schoene), Dennis Rommedahl (84. Tobias Mikkelsen) - Nicklas Bendtner.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.