PAP

dodane 07.06.2012 07:35

Powrót orłów

Obowiązek umieszczania godła narodowego na strojach sportowców przewidują przepisy, które wejdą w życie w sobotę. Polscy piłkarze bez orzełka wystąpili w dwóch meczach w listopadzie zeszłego roku, po kilku dniach PZPN zdecydował o przywróceniu godła na koszulki.

Nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o sporcie była inicjatywą prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Wydawało się, że jest sprawą absolutnie oczywistą, by na piersiach polskich sportowców, na kaskach była podkreślana przynależność i duma z faktu występowania pod biało-czerwoną, pod pięknym polskim orłem. Wydawało się, że to jest oczywiste i naturalne, ale czasami oczywistość należy potwierdzić prawem" - mówił o zmianie ustaw prezydent.

Zgodnie z wprowadzanymi przepisami polskie godło ma być umieszczane na strojach polskich reprezentacji. Polskie związki sportowe będą miały obowiązek umieszczania godła na koszulkach reprezentantów "chyba że przepisy międzynarodowej organizacji sportowej działającej w danym sporcie, do której należy polski związek sportowy, przepisy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego lub przepisy Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego stanowią inaczej".

Projekt w tej sprawie prezydent skierował do Sejmu w pierwszej połowie grudnia zeszłego roku. Sejm uchwalił zmianę w kwietniu, zaś prezydent podpisał ją w Dniu Flagi - 2 maja. "To się rzadko zdarza, aby jakakolwiek ustawa przechodziła bez większych kontrowersji w Sejmie, a tu się zdarzyło" - zaznaczył wtedy Komorowski.

Nowelizacja była pokłosiem sporu wokół koszulek piłkarskiej reprezentacji Polski. Na zaprezentowanych w listopadzie strojach, w których drużyna trenera Franciszka Smudy miała wystąpić podczas Euro 2012, znalazły się logo PZPN i producenta, natomiast zabrakło tradycyjnej naszywki z orzełkiem.

W nowych strojach piłkarze Franciszka Smudy wystąpili w dwóch towarzyskich spotkaniach - 11 listopada z Włochami we Wrocławiu (0:2) i cztery dni później z Węgrami w Poznaniu (2:1). W trakcie obu kibice głośno krytykowali decyzję PZPN i domagali się powrotu symbolu narodowego na koszulki. Drugi z tych meczów oglądało zaledwie osiem tysięcy widzów.

Jeszcze 22 listopada PZPN poinformował, że podjął decyzję o przywróceniu godła narodowego na koszulki reprezentacji. W kolejnych meczach towarzyskich polscy piłkarze zagrali już z godłem na piersi. "Przepraszam kibiców. Na usprawiedliwienie powiem, że błędów nie robi tylko ten, kto nic nie robi" - mówił PAP prezes PZPN Grzegorz Lato.

W odniesieniu do piłkarzy zmiana przepisów ma więc już znaczenie tylko formalne i choć ustawa wchodzi w życie w sobotę, polscy piłkarze zagrają z godłem na koszulkach także w piątek w meczu z Grecją na otwarcie Euro 2012.

Orzełek był i jest obecny także na strojach polskich sportowców w innych dyscyplinach. Jeden z nielicznych wyjątków stanowią siatkarze i siatkarki - w ich przypadku wymaga tego międzynarodowa federacja (FIVB).

"Federacja ma swoje wytyczne co do strojów narodowych i tego, co może się na nich znajdować. To flaga, nazwa kraju, w naszym przypadku napis POL, numer i nazwisko zawodnika oraz logo sponsora. Przed każdymi zawodami jak MŚ czy ME stroje są weryfikowane przez przedstawicieli FIVB. My próbowaliśmy walczyć o orzełka, ale na razie bezskutecznie. Zresztą nie ma go na strojach siatkarskich już od wielu lat. Za jakiekolwiek zmiany na koszulkach grożą kary" - wyjaśnił PAP w zeszłym roku dyrektor PlusLigi Kobiet i jednocześnie kierownik żeńskiej kadry Jacek Kasprzyk.

« 1 »

TAGI: GODŁO, PRAWO, SPORT

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.