nasze media Najnowszy numer MGN 12/2018

Adś

dodane 14.05.2012 11:33

Urodziny portu

Port w Hamburgu obchodzi swoje 823 urodziny. Jest to największa tego typu uroczystość na świecie.

Port w Hamburgu jest jednym z najważniejszych portów choć leży aż 120 km od morza. Mimo to może przyjąć każdy kontenerowiec na świecie, a dzięki położeniu w głębi lądu ma świetną komunikację lądową dla przywożonych towarów.

Wśród gości urodzin portu jest także nasz polski Dar Młodzieży. Trzymasztowy żaglowiec został zbudowany w stoczni gdańskiej w 1981 roku. Jest kolejnym po Lwowie ("kolebce polskich nawigatorów") i Darze Pomorza polskim żaglowcem szkolnym. Na jego pokładzie odbywają praktyki przyszli nawigatorzy ze szkół morskich w Gdyni i Szczecinie. Mimo nowoczesnych statków na których absolwenci w przyszłości będą pływać, każdy z nich musi potrafić pływać także na żaglowcu. Zwłaszcza, że żaden inny statek nie jest tak piękny i wymagający jak żaglowiec.

W Hamburgu powstał poprzednik Daru Młodzieży, Dar Pomorza w 1909 roku. Żaglowiec został zakupiony przez społeczeństwo pomorza (stąd nazwa) w 1929 roku. Dziś wiekowy żaglowiec służy jako statek - muzeum.

 

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 20.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 19
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 5
  katolikwojownik