nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

MGN 10/2003

dodane 11.04.2012 14:17

Papież jak latarnia

Dlaczego Papież jest nieomylny? - odpowiada ojciec Jacek Salij, dominikanin

– Jakoś tego nie czuję...
– Przypomnij sobie, jak to było, kiedy byłeś mały i rodzice uczyli Cię wiary. Mówili Ci o Panu Jezusie: że nas kocha, odpuszcza grzechy, że jest prawdziwym Bogiem, że w Eucharystii jest obecny pod postaciami chleba i wina.

– I gdyby rodzice nauczyli mnie o Panu Jezusie czegoś błędnego, to wierzyłbym w błędy, a nie w Pana Jezusa prawdziwego!
– Właśnie dlatego jest to tak ważne, żebyśmy wszyscy starali się wierzyć w Pana Jezusa nieomylnie, bezbłędnie.

– A jednak nieraz w wierze błądzimy...
– Żeby nas przed tym uchronić, Pan Jezus obdarzył nas Kościołem, którego – jak On sam powiedział – „bramy piekielne nie przemogą”. Dał swojemu Kościołowi apostołów z Piotrem na czele jako nieomylnych nauczycieli wiary.

– Skąd jednak możemy mieć pewność, że apostołowie naprawdę byli w swojej wierze nieomylni?
– Przecież Pan Jezus jest naprawdę Synem Bożym i skoro obiecał swoim apostołom Ducha Świętego, to na pewno wywiązuje się ze swojej obietnicy To dzięki Duchowi Świętemu apostołowie byli w swojej wierze nieomylni – a był to dar dla nas wszystkich, ażeby każdy z nas mógł wierzyć w prawdziwego Pana Jezusa, nieomylnie.

– Chciałbym wierzyć nieomylnie, ale jak rozpoznać, że tak jest naprawdę?
– Wtedy wierzymy nieomylnie, kiedy przyłączamy się do wiary apostołów. Przypomnij sobie słowa Pana Jezusa: „Kto was słucha, Mnie słucha, kto wami gardzi, Mną gardzi”.

– Czy teraz miejsce apostołów zajmuje papież?
– Następcami apostołów są biskupi, a papież jest następcą apostoła Piotra. Wprawdzie nawet biskup może czasem zbłądzić w wierze, ale ogół biskupów zbłądzić w wierze nie może. Dlatego katolicy zawsze z wielką uwagą wsłuchują się w nauczanie biskupów. Zarazem jednak bardzo przypatrują się temu, czy ich biskup naucza wiary w jedności z następcą Piotra. Nieomylność papieża jako nauczyciela wiary jest darem dla nas wszystkich.

– To za duży skrót, ja nie chwytam.
– Widzisz, papież to w Kościele trochę tak jak latarnia morska. Kiedy na morzu szaleje burza i marynarze nie wiedzą już, w jakim kierunku szukać portu, wtedy z latarni płynie dla nich prawdziwe światło nadziei. Wtedy już wiedzą, że trzeba brać kurs na tę latarnię.

– Czyli że gdyby w Kościele tak się zdarzyło, że nawet księża różnie nauczają, i jedni w sprawach wiary mówią tak, a drudzy inaczej...
–... wtedy w naszej własnej wierze bierzmy kurs na nauczanie papieża, a na pewno nie zbłądzimy. Jesteś naprawdę kochany, że tak świetnie wszystko rozumiesz.

– No dobrze, a skąd wiemy, że następca Piotra otrzymał tak niezwykły dar dla nas wszystkich?
– O tym musielibyśmy kiedyś porozmawiać osobno. Teraz tylko przypomnę Ci słowa, jakie sam Pan Jezus powiedział do Piotra: „I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione