nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

MGN 04/2003

dodane 07.04.2012 17:30

Słabi z mocnymi

W „Arce” żyją razem osoby z upośledzeniem i osoby, które im towarzyszą. Jedni słabi, drudzy silni. Słabi potrzebują silnych, ale silni nie mogą żyć bez słabych.

W Polsce pierwszy dom „Arki” powstał w Śledziejowicach, niedaleko Wieliczki,. Dom, jak wiele innych we wsi. Tak, jakby mieszkała w nim zwyczajna rodzina. Drzwi otwiera Cecylka. Fartuszek założony na granatowym swetrze każe się domyślać, że dziewczyna wybiegła właśnie z kuchni. – Nie ma Mariusza – mówi trochę niewyraźnie. – On poszedł, wróci później – uśmiecha się trochę nieśmiało. Nie bardzo rozumiem. Przecież byliśmy umówieni. Wszystko się zgadza. Jest piątek, po dziesiątej, Śledziejowice 83. Z piętra schodzi Berni. – Mariusz jest w warsztacie – wyjaśnia spokojnie. – Jeśli chcesz, możesz tam podejść. To niedaleko. Słońce przygrzewało tego dnia dość mocno, stapiając reszki śniegu w ogrodach resztki śniegu. Na drodze nie było żywej duszy. Tylko śpiew ptaka przerywał ciszę podkrakowskiej wsi. To chyba skowronek po raz pierwszy w tym roku zdecydował się zaśpiewać.

Słabi z mocnymi   Wojtek pracuje razem z osobami upośledzonymi w warsztatach. W Śledziejowicach mieszka już od 17. miesięcy. O „Arce” powiedział mu kolega. fot. Marek Piekara Czekoladki na powitanie
Na studiach w Krakowie Mariusz zetknął się z ruchem „Wiara i Światło”. Stamtąd trafił do Wspólnoty „Arka” w Śledziejowicach i już został. – Pamiętam dzień, w którym tu przyjechałem – wspomina. – Wchodzę z rzeczami do mojego pokoju, a na biurku leży kartka: „Witaj w domu” z podpisami wszystkich mieszkańców i dołączonymi czekoladkami. Gospodarz zaprasza do kuchni. Siadamy przy stole i od razu czuje się atmosfer ę domu. W piątki zawsze Cecylka razem z Mariuszem gotują obiad. To ich dyżur. Oboje krzątają się więc po kuchni. A to Cecylka pomaga Mariuszowi, a to Mariusz Cecylce. – Cecylka świetnie gotuje – mówi Mariusz, a ona trochę zawstydzona, jeszcze bardziej pochyla głowę nad ziemniakiem, którego właśnie bardzo dokładnie obiera. – Najbardziej lubi smażyć naleśniki i placki ziemniaczane. Ale dzisiaj na obiad zaplanowaliśmy zupę jarzynową, ryż z fasolą i sałatę z kapusty pekińskiej. Cecylka to osoba z upośledzeniem umysłowym. Mariusz jej towarzyszy. W „Arce” mówi się o takich „asystent”. Cecylka bardzo go lubi. Mariusz jest jej przyjacielem. Ale pewnie też i mamą, i tatą. – Moja mama już umarła – powtarza co chwilę, a w oczach za każdym razem pojawiają się łzy. – Ale Cecylka ma jeszcze siostrę – dodaje Mariusz, widząc, że posmutniała. – O, tak – ożywia się dziewczyna. – Kiedyś, jak przywiozła jajka, zrobiliśmy jajecznicę z osiemnastu sztuk na trzy osoby! – śmieją się oboje.

Dwunastoosobowa rodzina
W domu, oprócz Cecylki, mieszkają jeszcze Janek, Agata, Ala, Michał i Karol. To też osoby upośledzone. Ala mieszka w domu „Arki” 21 lat, czyli od kiedy powstał. Potem dołączył Karol. On jest najstarszy. W ubiegłym roku skończył 50 lat. Bardzo lubi czytać. Interesuje się historią, geografią. Ma doskonałą pamięć do faktów i dat. Jego tata był profesorem historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Karol jest zaprzyjaźniony z miejscowym księdzem. Lubi go odwiedzać i rozmawiać na przykład o tym, co przeczytał w Piśmie Świętym. Bardzo wcześnie wstaje, żeby czytać i pisać. Denerwuje się, kiedy brakuje mu na to czasu. Niektórzy asystenci mieszkają i pracują tylko w domu. Inni mieszkają w „Arce”, ale pracują w warsztacie. Jeszcze inni dojeżdżają. Mariusz, od kiedy się ożenił, jest w „Arce” od poniedziałku do piątku. Cecylka to rozumie, ale jeszcze nie bardzo się z tym zgadza. Chciałaby, żeby było jak kiedyś, żeby Mariusz był przez cały czas. W śledziejowickiej „Arce”, oprócz Mariusza są jeszcze inni asystenci: Marta, Monika, Jola, Bernadeta i Wojtek. Berni, czyli Bernadeta, pochodzi z Lubelszczyzny. Po studiach przyjechała do Śledziejowic i jest tu już siedem miesięcy. Zajmuje się domem. Teraz przerwała na chwilę prasowanie, by usiąść z nami do przedpołudniowej kawy. Nie wie, jak długo zostanie. Na razie nie planuje powrotu. Dobrze jej w „Arce”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione