nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

MGN 12/2004

dodane 02.04.2012 23:27

Czy Kościół może upaść?

Na trudne pytania bliźniaków Marty i Jurka odpowiada ojciec prof. Jacek Salij, dominikanin

Jurek: W niektórych krajach kościoły są zamykane i sprzedawane. Tych, co chodzą na niedzielną mszę jest za mało, żeby swój kościół utrzymać.

Marta: Nasz tata był niedawno w Niemczech i na własne oczy widział taki kościół przeznaczony do zamknięcia. Tata był bardzo smutny, kiedy o tym opowiadał.

O. Jacek: Już w czasach Starego Testamentu wiele razy tak się zdarzało, że większość ludzi odchodziła od Pana Boga do różnych bożków.

Marta: Ale potem przyszedł Pan Jezus, Zbawiciel całej ludzkości.

O. Jacek: Pana Jezusa uczniowie też porzucali. I to nie tylko w Wielki Piątek, kiedy mogli się bać prześladowania. Jeszcze żadne prześladowanie im nie groziło, a i tak doszło do sytuacji, kiedy  większość uczniów zraziło się do Pana Jezusa i od Niego odeszło.

Jurek: Tej sytuacji nie pamiętam.

O. Jacek: Jest ona opisana pod koniec szóstego rozdziału Ewangelii Jana. Pan Jezus obiecał swoim wyznawcom, że będzie ich karmił własnym Ciałem. Wielu uczniów oburzyło się na te słowa i postanowiło Pana Jezusa opuścić. Zresztą już znalazłem ten fragment, może któreś z Was przeczyta go prosto z Ewangelii.

Marta: „Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść? Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga” /J 6, 66-69/.

Jurek : Jednak po zmartwychwstaniu Chrystusa chrześcijaństwo rozrastało się coraz bardziej, aż ogarnęło ponad miliard wyznawców. A teraz liczba chrześcijan się zmniejsza.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..