nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

MGN 10/2004

dodane 02.04.2012 12:02

Bernadeta Soubirous

11 lutego 1858 r. Bernadetta po raz pierwszy ujrzała Maryję. Mat­ka Boża prosiła, by odmawiała Różaniec i pokutowała za nawrócenie grzeszników. Osiemnaście razy przychodziła Maryja.

01. Pierwszy cud   01. Pierwszy cud
01. Pierwszy cud


W pobliżu groty Massabielle (czytaj: Masabjel) mieszkał bardzo chory chłopiec. Nazywał się Louis Justin Duconte-Bouhort (czytaj: Lui Żistę Dikąt-Buor). Miał sparaliżowane nogi. Nie mógł nawet siedzieć. Lekarze byli bezradni. Wszystko wskazywało na to, że Louis umrze. Mama bardzo się martwiła i ciągle płakała. Nie chciała zgodzić się z chorobą dziecka.

Któregoś dnia dowiedziała się, że niedaleko ich domu jest cudowne źródło. Ludzie mówili, że od pewnego czasu dziewczynce o imieniu Bernadeta, ukazuje się tam Piękna Pani. – To ostatnia szansa – pomyślała mama. Wzięła dziecko na ręce i pobiegła w stronę groty.

Na piętnaście minut zanurzyła je w lodowatej wodzie. Wydawało się, że kąpiel niczego nie zmieniła. Chłopiec nadal nie ruszał nogami. Mimo to tej nocy mama i jej syn spali spokojnie. Rano Louis wyszedł z łóżka o własnych siłach i… zaczął biec. Doktor Vergez (czytaj: Werże), który znał chorobę chłopca, powiedział, że jako lekarz nie potrafi tego wytłumaczyć.

On i inni dawali chłopcu najwyżej dwa lata życia. Po cudownym uzdrowieniu Louis żył jeszcze bardzo długo. Doczekał późnej starości. Gdy miał 77 lat był honorowym gościem uroczystej mszy świętej, podczas której papież Pius XI ogłosił, że Bernadeta, której ukazywała się Piękna Pani w grocie Massabielle, jest świętą

02. Woda nie uzdrawia   02. Woda nie uzdrawia
02. Woda nie uzdrawia

Źródło przy grocie Massabielle po uzdrowieniu Louisa przyciągało jeszcze więcej ludzi. Do Lourdes (czytaj: Lurd) przybywali chorzy z całej okolicy. To właśnie w tym francuskim miasteczku znajdowała się grota Massabielle. Ludzie nie mówili o niczym innym, tylko o cudownej wodzie, która leczy. Ale nie wszyscy wierzyli, że dzieją się tam cuda.

Władze miasta postanowiły wezwać chemika Latoura (czytaj: Latura), żeby zbadał wodę. – Woda ze źródła przypomina wodę mineralną i może leczyć – orzekł chemik – ale lepiej nie korzystać z tej wody. Mimo to ludzie przychodzili nadal, a niezwykłych uzdrowień było coraz więcej.

– Czy woda mineralna może uzdrawiać? – zastanawiali się ludzie. Władze Lourdes jeszcze raz postanowiły dokładnie przebadać wodę. Tym razem zleciły to profesorowi Filhol (czytaj: Filol), znanemu w całej Francji wykładowcy na uniwersytecie w Tuluzie.

Uczony powiedział, że woda ze źródła nie różni się niczym od wody ze strumieni górskich. – Na pewno nie może leczyć z ciężkich chorób – przekonywał. – A więc to nie woda uzdrawia – zastanawiali się ludzie – ale Pan Bóg za sprawą Pięknej Pani, która od jakiegoś czasu objawiała się Bernadecie Soubirous (czytaj: Subiru).


03. Córka młynarza   03. Córka młynarza
03. Córka młynarza

Bernadeta urodziła się w Lourdes, małym pirenejskim miasteczku. Tata, Franciszek Soubirous (czytaj: Subiru), prowadził młyn, a mama, Ludwika Casterot (czytaj: Kastero), zajmowała się domem i wychowywała dzieci. Mimo że pan Franciszek był dobrym gospodarzem, wielu klientów nie płaciło mu za korzystanie z młyna.

W końcu wynajęty młyn musiał oddać. I tak z gospodarza stał się najemnikiem. W domu panowała coraz większa bieda. Po jakimś czasie rodzina Soubirous nie miała nawet gdzie mieszkać. Z czwórką dzieci wynajęli małą, wilgotną izbę, która kiedyś była więzieniem. Mała Bernadeta często chorowała.

Miała astmę, a rodzice nie mieli pieniędzy, żeby leczyć dziewczynkę. Nawet na jedzenie nie wystarczało. Aby pomóc rodzicom, Bernadeta, zamiast chodzić do szkoły, opiekowała się trójką młodszego rodzeństwa. Nie umiała pisać ani czytać. Nie znała nawet francuskiego, bo w domu rozmawiano gwarą. Po francusku umiała tylko modlić się na różańcu.

Nie rozumiała słów modlitwy, ale codziennie ją odmawiała. Nigdy nie rozstawała się z różańcem. Zawsze nosiła go w kieszeni. Bernadeta lubiła robić ołtarzyki przy łóżku albo na polu. Kiedy miała 13 lat, zupełnie zmieniło się jej życie. Spotkała Matkę Bożą.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione