nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

Gabriela Szulik

|

MGN 09/2004

dodane 01.04.2012 23:29

Bez zakuwania

Tysiące dzieci z całej Polski startowało w eliminacjach do programu „Dzieciaki z klasą”. Wystąpiły te, których wiedza była wyjątkowa.

W każdym programie dwunastu jedenasto- i dwunastolatków. Sześć dziewczynek i sześciu chłopców. Dzieci odpowiadały na pytania z wiedzy ogólnej i wybranych przez siebie dziedzin. Na każdą odpowiedź miały pięć sekund. Specjalnie dla „Małego Gościa”, zwycięzcy trzech odcinków powiedzieli, co zrobić, żeby wiedzieć bez zakuwania.

Maciej Zieliński z Pyskowic   Maciej Zieliński z Pyskowic
fot. PAWEŁ ULATOWSKI / AGENCJA GAZETA
Maciej Zieliński

z Pyskowic Wygrał 6. odcinek

– Dużo czasu zajmuje Ci nauka?
– Kujonem nie jestem. Dużo czytam, oglądam filmy dokumentalne i zapamiętuję. Jeśli czegoś nie wiem, szukam, pytam, szperam w słownikach, encyklopediach, w Internecie, tak długo, aż znajdę odpowiedź.

– Czy są takie lekcje, z którymi masz kłopoty?
– To przedmioty artystyczne i w-f, ale jakoś sobie radzę. Przynajmniej staram się.

– Co trzeba zrobić, żeby szkoła była przyjemnością?
– Po prostu chcieć. Chodzić do szkoły, nie dlatego, że trzeba, ale dlatego, że chcę się czegoś dowiedzieć. Wtedy szkoła może być przyjemnością.

Maciek ma 13 lat. W tym roku rozpocznie naukę w I klasie społecznego gimnazjum w Gliwicach. – Ta szkoła jest jak rodzina – mówi tata. – Kiedy nauczyciele zauważyli, że Maciek wybiega ponad przeciętną, zorganizowali dla niego dodatkowe lekcje. W tym roku razem z maturzystami mógł chodzić na kurs programowania. Wiedzą, że Maciek chce być informatykiem. Podczas programu zadziwiał znajomością aktualnych informacji ze świata polityki. – Bo u nas – śmieje się tata – tydzień, jak w tej reklamie, zaczyna się od „Newsweeka”. Maciek wraca w poniedziałek do domu i najpierw pyta: „Tato, jest gazeta?”. Do programu nie przygotowywał się specjalnie. – Zresztą dowiedzieliśmy się kilka dni wcześniej – dodaje tata. – Korzystał z wiedzy, którą już ma.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione