nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

MGN 07-08/2004

dodane 01.04.2012 19:56

Odpoczynek w szkole

Na trudne pytania bliźniaków Marty i Jurka odpowiada ojciec prof. Jacek Salij, dominikanin

Jurek: Wybraliśmy dzisiaj świetny temat. Już niedługo wakacje. Może byśmy porozmawiali o tym, czym się różni lenistwo od odpoczywania.

O. Jacek: Odpoczywa się po pracy, a leniuch męczy się tym, że mu się robić nie chce i w ogóle nie wie, co to jest prawdziwy odpoczynek. „Nie znają próżniacy, jak słodko odpocząć po pracy” – mówi dawne przysłowie.

Jurek: Wobec tego leniuchom trzeba współczuć!

O. Jacek: Prawdziwe współczucie polega na tym, żeby pomóc bliźniemu wydobyć się z nieszczęścia. Temu, kto przyzwyczaił się do leniuchowania, trzeba pomóc w dwóch rzeczach: żeby polubił swoją pracę i żeby nauczył się mądrego odpoczywania.

Jurek: Leniwiec! Jest nawet takie zwierzę!

Marta: Zwierzęta te żyją w Brazylii. Śpią 20 godzin na dobę. Najedzą się liści i znów zasypiają. Cały czas wiszą na gałęzi. Nie chce im się nawet zejść na ziemię, żeby napić się wody. Są całe obrośnięte glonami i to je chroni przed drapieżnikami.

O. Jacek: Nawet nasze poczciwe krowy, kiedy najedzą się trawy, kładą się i przeżuwają to, co zjadły. Taka jest natura tych zwierząt i tylko nam może się czasem wydawać, że one leniuchują. Tak naprawdę leniuchuje dopiero człowiek, jeżeli czas przeznaczony na coś pożytecznego spędza na leżeniu brzuchem do góry albo na łażeniu z kąta w kąt.

Marta: Co jednak ma robić ktoś, kto nie może znaleźć pracy? Czy człowiek bezrobotny jest skazany na leniuchowanie? Przecież on bardzo chciałby mieć pracę!

O. Jacek: Bezrobotni są nieraz jeszcze bardziej zajęci, niż ci, którzy mają pracę. Wiele czasu zajmuje im samo poszukiwanie pracy. Ponadto, podejmują różne zajęcia dorywcze, bo muszą przecież wyżywić swoje dzieci. Bezrobocie to jest naprawdę wielkie nieszczęście.

Jurek: Podobno pralkę wymyślił człowiek, któremu umarła żona, a jemu nie chciało się gotować brudnej bielizny i każdej z osobna koszuli tarmosić na tarce. Czyli można powiedzieć, że dokonał tego wynalazku z lenistwa.

« 1 2 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10