nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

MGN 05/2004

dodane 01.04.2012 09:54

Co za sens kochać Ojczyznę

Na trudne pytania bliźniaków Marty i Jurka odpowiada ojciec prof. Jacek Salij, dominikanin

Marta: Z dzieckiem to co innego. Oni je urodzili i wychowali.

O. Jacek: Masz rację. Miłość ojczyzny bardziej przypomina miłość dzieci do rodziców niż rodziców do dzieci. Nieraz nawet ojczyznę nazywamy naszą matką.

Jurek: Czy to nie jest puste gadanie? Ojczyzna jest naszą matką. Co to znaczy?

O. Jacek: To znaczy, że nasz naród to nie tylko ci Polacy, którzy żyją obecnie. Nie tylko Wasi rodzice, koledzy, nauczyciele, sąsiedzi i w ogóle wszyscy, którzy uważają się za Polaków. Nasz naród to również pokolenia Polaków, którzy żyli przed nami. To także ci, wśród których wychowali się i żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie, a również dziadkowie i pradziadkowie naszych pradziadków. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo wyrastamy z poprzednich pokoleń, jak wiele zawdzięczamy poprzednim pokoleniom.

Jurek: Co na przykład?

O. Jacek: Na przykład to, że nasz polski język jest taki piękny i że zaborcom nie udało się pozbawić nas ojczystego języka. I jeszcze to, że mamy taką wspaniałą kulturę. I że dla nas historia Polski różni się od historii Czech, Niemiec czy Rosji, bo jest to nasza historia ojczysta.

Jurek: Czy nasza, to znaczy lepsza?

O. Jacek: Nic bardziej fałszywego! Kulturalny Polak ma wiele podziwu i szacunku i dla kultury czeskiej, i niemieckiej, i rosyjskiej. Jest tak dlatego, że wielu Czechów, Niemców i Rosjan kocha swoje kultury ojczyste i potrafi pokazywać innym własne wspaniałości. Z kolei my, Polacy, starajmy się coraz więcej poznawać i kochać naszą kulturę, bo wtedy będzie ona budziła szacunek i podziw również u innych narodów. Im więcej poszczególne narody będą kochały swoją własną kulturę i wydobywały z niej to, co najlepsze, tym bardziej potrafią wzbogacić kulturę europejską, a nawet ogólnoludzką. My jesteśmy Polakami, toteż mamy szczególne obowiązki wobec naszej, polskiej kultury.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..