nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

MGN 05/2004

dodane 01.04.2012 09:54

Co za sens kochać Ojczyznę

Na trudne pytania bliźniaków Marty i Jurka odpowiada ojciec prof. Jacek Salij, dominikanin

Marta: „Słownik wyrazów obcych” wyjaśnia, że patriotyzm to jest miłość ojczyzny. Na czym to polega, że ktoś kocha swoją ojczyznę? Wiem, co to znaczy kochać rodziców, siostrę, chłopaka. Ale co to znaczy kochać ojczyznę?

O. Jacek: Zacznijmy od tego, że czasem ktoś nie tylko nie kocha swojej ojczyzny, ale jeszcze jej szkodzi i psuje dobrą opinię.

Jurek: Podobno bardzo wielu cudzoziemcom ukradziono w Polsce samochody. Niektórzy z nich myślą sobie teraz, że Polacy to naród złodziei.

Marta: Słyszałam o pewnej wycieczce szkolnej do Wiednia. Dzieci wykryły, że jak zamiast żetonu wrzucą do automatu nasze 50 groszy, to różne dobre rzeczy wyskakują. Wyobrażam sobie, jak klął na Polaków właściciel automatu, kiedy znalazł tyle polskich pięćdziesięciogroszówek.

O. Jacek: Pomyślmy jeszcze, jak bardzo krzywdzą swoją ojczyznę ci urzędnicy, którzy zamiast troszczyć się o dobro wspólne, wykorzystują swoje stanowisko, żeby się nieuczciwie dorobić.

Marta: Ciekawa jestem, czy Pismo Święte mówi coś na temat takich okropnych zachowań?

O. Jacek: Przeciwko korupcji i bezwzględności wobec ubogich najczęściej wypowiadali się prorocy. Przeczytam Wam kilka zdań, jakie prorok Jeremiasz napisał pod koniec piątego rozdziału swojej księgi: „Domy ich przepełnione są oszustwem, w ten sposób stają się oni wielkimi i bogatymi. Nie przestrzegają sprawiedliwości wobec sierot, nie bronią prawa ubogich”. A co szczególnie ciekawe: „wasze występki pozbawiły was dobrobytu!”.

Jurek: Bo kradzione nie tuczy. Czy w Piśmie Świętym mówi się też o tym, żeby nie robić swojej ojczyźnie złej opinii?

O. Jacek: „Z waszej przyczyny poganie bluźnią imieniu Boga” – to zdanie powtarzają prorocy Izajasz i Ezechiel oraz Apostoł Paweł. Nazywacie się ludem Bożym, a kiedy niewierzący patrzą na wasze złe postępowanie, to tylko się z naszego narodu i naszej wiary śmieją!

Jurek: Właśnie! To się odnosi również do Polski! Na Zachodzie ludzie wiedzą, że Polacy to naród katolicki. Ktoś ukradnie samochód, a potem spada to na wszystkich Polaków i na wiarę katolicką!

Marta: Polacy nieraz są gorsi od innych, a na pewno nie są lepsi. To dlaczego ja mam mój naród kochać szczególnie?

O. Jacek: Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby rodzice, kiedy ich dziecko coś nabroi, powiedzieli: „Dlaczego mamy kochać szczególnie takie niedobre dziecko?”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione