nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

MGN 05/2004

dodane 01.04.2012 01:20

Belgia

Matko Boska Grzeszników z Banneux, módl się za mieszkańców Belgii.

Pralinki   Pralinki Belgia słynie między innymi z czekolady i tego, że jej stolica, Bruksela, jest siedzibą głównych instytucji Unii Europejskiej. Przemysł czekoladowy to najbardziej smakowity fragment Belgii. Choć słowo „przemysł” nie jest do końca właściwe, bo belgijskie czekoladki są robione ręcznie. Każda osobno, z najwyższą starannością, napełniana jest rozmaitymi nadzieniami.

Czekoladki mają różne kształty: przypominają butelki czy najsłynniejszą rzeźbę Brukseli – siusiającego chłopca. Istnieje długo już trwający spór o to, kto wymyślił nazwę „pralinki”. Belgowie oczywiście są przekonani, że to właśnie oni.

Nie zgadzają się z tym przede wszystkim Francuzi. Dla lubiącego słodycze jest to jednak bez znaczenia. Ważne, że nadziewane czekoladki, czyli pralinki najlepsze na świecie robi się w Belgii.

Dzisiaj pralinki, a w przeszłości znane na prawie całym świecie były sukna. Produkowano je we Flandrii, części dzisiejszej Belgii. Stamtąd trafiały między innymi do renesansowego Krakowa.

« 1 2 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10