nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

MGN 05/2004

dodane 01.04.2012 01:15

Cypr

Matko Boska z Kykkos, módl się za mieszkańców Cypru.

  Cypr leży na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. To trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. W starożytności Cypr był głównym dostawcą miedzi. Stąd jego nazwa. Pochodzi od łacińskiego słowa „cuprum”, czyli miedź. Już 5 i pół tysiąca lat temu były na Cyprze miasta o liczbie mieszkańców przekraczającej 1500 osób.

A po wizycie św. Pawła wyspa była pierwszym krajem, w którym rządził chrześcijański władca. Na Cyprze żyją obok siebie stworzenia mieszkające w Afryce i Europie. Kiedy policzono gatunki zwierząt i roślin, jakie można tam spotkać, okazało się, że tyle samo jest w kilka razy większej Anglii. Przyjemny klimat zapewnia niemal rajskie warunki życia.

Nawet ziemniaki czują się tam tak dobrze, że można je zbierać dwa razy do roku. Na Cyprze czują się dobrze nie tylko rośliny i zwierzęta. Piękne plaże i wspaniałe morze zachęcają turystów. Jest nawet atrakcja nie spotykana w tym rejonie świata. Na Cyprze, na zboczach Olimpu, można pojeździć na… nartach.

Cypryjczycy otoczeni słonym morzem sprowadzają wodę spoza wyspy. Kiedyś na statkach, a ostatnio w tak zwanych „ poduszkach wodnych”, czyli zbiornikach z plastiku, które holują w wodzie za łódką. Polacy już od średniowiecza bywają na Cyprze. Najczęściej po drodze do Ziemi Świętej.

« 1 2 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10