Cypr

MGN 05/2004

publikacja 01.04.2012 01:15

Matko Boska z Kykkos, módl się za mieszkańców Cypru.

Cypr   Cypr leży na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. To trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. W starożytności Cypr był głównym dostawcą miedzi. Stąd jego nazwa. Pochodzi od łacińskiego słowa „cuprum”, czyli miedź. Już 5 i pół tysiąca lat temu były na Cyprze miasta o liczbie mieszkańców przekraczającej 1500 osób.

A po wizycie św. Pawła wyspa była pierwszym krajem, w którym rządził chrześcijański władca. Na Cyprze żyją obok siebie stworzenia mieszkające w Afryce i Europie. Kiedy policzono gatunki zwierząt i roślin, jakie można tam spotkać, okazało się, że tyle samo jest w kilka razy większej Anglii. Przyjemny klimat zapewnia niemal rajskie warunki życia.

Nawet ziemniaki czują się tam tak dobrze, że można je zbierać dwa razy do roku. Na Cyprze czują się dobrze nie tylko rośliny i zwierzęta. Piękne plaże i wspaniałe morze zachęcają turystów. Jest nawet atrakcja nie spotykana w tym rejonie świata. Na Cyprze, na zboczach Olimpu, można pojeździć na… nartach.

Cypryjczycy otoczeni słonym morzem sprowadzają wodę spoza wyspy. Kiedyś na statkach, a ostatnio w tak zwanych „ poduszkach wodnych”, czyli zbiornikach z plastiku, które holują w wodzie za łódką. Polacy już od średniowiecza bywają na Cyprze. Najczęściej po drodze do Ziemi Świętej.

Cypr   Matka Boża z Kykkos Na Cyprze katolików jest niewielu. Najwięcej jest prawosławnych. Do nich należy najsławniejszy klasztor Kykkos.

Dla Cypryjczyków to coś w rodzaju naszej Jasnej Góry. Największym skarbem tego miejsca jest ikona Matki Bożej.

Według tradycji to jeden z wizerunków Maryi namalowanych przez św. Łukasza ewangelistę. W starożytności obraz zawędrował do Konstantynopola.

Według podania władca Cypru, Manuel Butomit, spotkał kiedyś w górach pustelnika Izajasza. Ten, nie chcąc spotykać się z nikim, uciekł.

Manuel jednak, pełen gniewu, dopędził go i pobił. Wkrótce po tym zdarzeniu władcę dosięgła ciężka choroba.

Manuel zrozumiał, że to skutek grzechu, który popełnił. Kazał więc zawieźć się do Izajasza.

Loukas Ioannou   Loukas Ioannou
pracuje na Cyprze, współpracuje z biurem
Pustelnik pouczony we śnie oznajmił królowi, że choroba minie, jeśli ten sprowadzi z Konstantynopola na Cypr starożytną ikonę Matki Bożej. Tak też się stało.

Na miejscu pobytu wizerunku Matki Bożej powstał klasztor, do którego od tamtego czasu schodzą się pielgrzymi, zwłaszcza ci, którzy chcą wyprosić łaskę zdrowia. I często ją otrzymują.

Loukas Ioannou
pracuje na Cyprze,
współpracuje z biurem podróży w Warszawie


Cypryjczycy bardzo lubią Polaków. Wierzę, że Polacy czują tak samo jak my. Nasze narody mają długą tradycję, wiele przeszły w historii. Mamy wiele szacunku i zrozumienia dla siebie nawzajem.

Chociaż nasze kultury się różnią, jest wiele rzeczy, które nas łączą. Polacy są otwarci i gościnni, ciepli, szczerzy i serdeczni. Są bardziej przyjaźnie nastawieni do ludzi niż inni Europejczycy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.