nasze media Najnowszy numer MGN 11/2020

MGN 05/2004

dodane 01.04.2012 00:18

Estonia

Matko Boska Niepokalanie Poczęta z Tartu, módl się za mieszkańców Estonii.

Estonia   Matka Boża Niepokalanie Poczęta z Tartu Trudno w Estonii znaleźć przynajmniej kościół pod wezwaniem Matki Bożej. Choć chrześcijaństwo istnieje tu od XI wieku, to katolicy są w zdecydowanej mniejszości. Jest ich w Estonii zaledwie około trzech tysięcy.

Największa grupa, od czasów reformacji, to luteranie. Przed II wojną światową w całej Estonii było zaledwie 14 kapłanów, a w czasach komunistycznych tylko dwa kościoły katolickie były otwarte. W Tallinie i w Tartu.

Właśnie w Tartu, drugim co do wielkości mieście na południowym wschodzie Estonii, jest kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Jak widzicie, trudno nawet znaleźć dobre zdjęcie tego kościoła. Wybudowano go w 1899 roku. Ponad cztery lata temu, 8 grudnia katolicy w Tartu świętowali uroczyście 100-lecie poświęcenia swojego kościoła. Niektórzy twierdzą, że kościół pod wezwaniem Matki Bożej w Tartu ostał się dzięki Polakom.

Edgar Rajang   Edgar Rajang
od 7 lat mieszka w Polsce, pochodzi z Tallina
Najstarsze wzmianki o ich obecności w Estonii pochodzą jeszcze z czasów Stefana Batorego.

W czasach zaborów kształciło się w Tartu wiele młodzieży polskiej.

Dzięki tym ludziom kult Matki Bożej jest w tym miejscu Estonii wciąż żywy. Każdego roku w kościele w Tartu, w maju i w październiku, odbywają się nabożeństwa ku czci Matki Bożej.

Edgar Rajang
od 7 lat mieszka w Polsce, pochodzi z Tallina

Lubię Polaków, bo mam żonę Polkę, którą kocham ponad życie. Nauczyłem się patrzeć na ten naród przez jej oczy.

Lubię Polaków za ciepło, jakie noszą w sercu, za gościnność, chęć dawania siebie innym bez pytania, co dostaną w zamian.

Za prostotę wyrażania swych myśli, za bezpośredniość i otwartość. Jak wszędzie, w Polsce też są ludzie niewychowani i niekulturalni. Takich obchodzę z daleka.

Nie zwracam na nich najmniejszej uwagi, jakby zupełnie w tym miejscu było pusto. W ciągu siedmiu lat pracowałem w Polsce w kilku miejscach.

Z każdego z wielką przyjemnością wspominam kolegów i koleżanki. Wielu pozostało moimi przyjaciółmi do tej pory..

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione