nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

MGN 05/2004

dodane 01.04.2012 00:08

Finlandia

Matko Boska Wniebowzięta z Helsinek, módl się za mieszkańców Finlandii.

Finlandia   Mówi się, że Finlandia to kraj tysiąca jezior. To niezbyt dokładne, bo naprawdę jest tam 187 888 jezior. Zajmują dziesiątą część kraju. Są bardzo czyste, ale kąpać się w nich trudno, chyba że lubisz lodowatą wodę. W takim razie przez znaczną część roku przyda ci się też siekiera do wybicia przerębli. Finowie lubią taką kąpiel, ale po wyparzeniu się w saunie.

Potem sami siebie karzą za takie dziwactwo, chłoszcząc się wierzbowymi gałązkami. Finlandia jest też krainą „tysiąca wysp”. Sprawa jest podobna do historii z jeziorami, bo naprawdę na Bałtyku rozsianych jest 179 584 fińskich wysp! Finowie mają znacznie więcej śniegu niż my, ale drogi odśnieżają sprawniej.

Jeśli pojedziesz tam samochodem i na drodze zobaczysz zaspę, lepiej nie najeżdżaj na nią, bo to prawdopodobnie śpiący renifer. Być może słowo „zaspa” wzięło się właśnie od „zaspanego” renifera? Finowie mówią językiem o brzmieniu podobnym do węgierskiego, czyli niezrozumiałym.

Co ciekawe, u nich już nawet małe dzieci ten język rozumieją, co świadczy o wybitnych zdolności językowych. Jeśli ktoś powie ci tam, że znajdujesz się w kraju Suomen Tasavalta, zachowaj spokój, bo to znaczy, że jesteś właśnie w Finlandii. Finów jest trochę ponad 5 milionów, a kraj mają spory, co sprawia, że na kilometr kwadratowy przypada 15 osób.

W Polsce taką samą powierzchnię zajmuje 125 osób. Ale Finowie radzą sobie świetnie z oddaleniem od sąsiadów, choćby dzięki telefonom komórkowym (zazwyczaj fińskiej firmy Nokia). Na 5 milionów Finów przypada 3 miliony komórek. Finowie są małomówni, ale to może dlatego, że dotąd nie mieli komórek?

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..