nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 23:42

Hiszpania

Matko Boska Pilar z Saragossy, módl się za mieszkańców Hiszpanii.

Hiszpania   Matka Boża Pilar z Saragossy Hiszpania nazywana jest ziemią Maryi. Nie ma regionu, gdzie nie byłoby chociaż jednego sanktuarium. Są nawet miasta, w których każda dzielnica ma za patronkę Matkę Bożą. Najstarszym sanktuarium maryjnym jest bazylika związana z Jakubem Apostołem. Kiedy dotarł on w swej podróży do Saragossy w Hiszpanii, był już bardzo zniechęcony. Jego misja nie odnosiła skutku.

Zmęczony, zaczął się modlić. Wtedy na jaspisowej kolumnie zobaczył Matkę Boską. Podała mu niewielką drewnianą figurkę. I powiedziała: „To miejsce stanie się moim domem, a ta kolumna i wyobrażenie da nazwę kościołowi, który zbudujesz”. Tak też się stało.

W ciągu niecałego roku Jakub zbudował niewielką kapliczkę – pierwszy kościół pod wezwaniem Matki Boskiej, jaki kiedykolwiek powstał na świecie. Cudowna figura ma tylko 30 centymetrów wysokości. Ustawiono ją na blisko dwumetrowej kolumnie.

Obecnie kolumna jest prawie niewidoczna, bo okrywają ją sukienki, które zmieniane są codziennie przez cały rok. Kolumna, to po hiszpańsku: „pilar”. Stąd sanktuarium w Saragossie należy do Matki Boskiej Pilar.

Conrado Moreno   Conrado Moreno
student Collegium Civitas w Warszawie
Słynie ona z cudu, jaki przydarzył się młodemu Miguelowi. Kiedy chłopak stracił nogę, prosił Maryję o pomoc, a kikut amputowanej nogi smarował olejem z lampek ustawionych przed figurą Matki Bożej.

Pewnej nocy stał się cud. Miquel obudził się sprawny. Amputowana noga odrosła.

Conrado Moreno
student Collegium Civitas w Warszawie

Tak naprawdę trudno powiedzieć, za co lubimy Polaków. Hiszpanie niezbyt dobrze ich znają. Nie rozróżniają Polaków, Czechów czy Rosjan. Traktują ich jak jeden naród z dalekiej Północy.

Hiszpanie uważają, że Polacy są bardzo pracowici, porządni i robią wszystko na czas, tak jak Niemcy. Może dlatego tak myślą, że Polska sąsiaduje z Niemcami.

Ja uważam, że Polacy, tak jak Hiszpanie, mają ogromny temperament, ale go ukrywają, są zamknięci w sobie, traktują wszystkich z dystansem. Ta inność sprawia, że tak naprawdę jesteśmy zafascynowani Polską.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione