nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 23:42

Hiszpania

Matko Boska Pilar z Saragossy, módl się za mieszkańców Hiszpanii.

Hiszpania   Santiago de Compostela Hiszpania to flamenco, walki byków, Real Madryt, ale też najsłynniejsze w Europie sanktuaria, z najznakomitszym – świętego Jakuba w Composteli.

Już setki lat temu pielgrzymi przemierzali Europę by tam dotrzeć. Nieśli ze sobą charakterystyczną muszlę. Była ona znakiem, że idą do świętego Jakuba. Kiedyś nosili ją na ubraniu.

Dziś, często jako naklejkę, umieszczają ją na samochodzie. Nazwa „Hiszpania” pojawiła się na mapach Europy bardzo dawno temu.

Był czas, że Hiszpania zajmowała pół świata, a wszystko dzięki wyprawom, które doprowadziły do wielkich odkryć geograficznych. To właśnie król hiszpański namawiał odważnych żeglarzy do wypraw w nieznane.

Dzisiaj Hiszpania nie ma już zamorskich kolonii, ale w Ameryce Południowej pozostał po nich wyraźny ślad. Prawie wszyscy mieszkańcy tego kontynentu mówią po hiszpańsku.

W Ameryce Północnej z kolei po Hiszpanach pozostało między innymi jedno z najsłynniejszych miast Stanów Zjednoczonych – San Francisco.

Założyli je Hiszpanie i nazwali na cześć św. Franciszka. Przyjaciół byków, którzy być może poczuli się dotknięci pierwszym zdaniem, na pewno ucieszy wieść, że w Pampelunie odbywa się co roku byczy rewanż.

Stado czworonogów goni ulicami ludzi. A wpaść pod byka nie jest rzeczą miłą, tym bardziej że zwierzaki te słyną ze słabych hamulców i świetnych zderzaków.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione