nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 22:55

Luksemburg

Matko Boska, Pocieszycielko Strapionych, módl się za mieszkańców Luksemburga.

Luksemburg   Wielkie Księstwo Luksemburg to jedno z najmniejszych państw Europy. Patrząc na mapę, sprawia wrażenie, jakby je ktoś wcisnął między Belgię, Francję i Niemcy. Może dlatego, że Luksemburg jest mały, należy do najbogatszych krajów świata.

Ponad 200 banków ulokowało w nim swoje siedziby. Historia Luksemburga sięga X wieku. Przez lata wymieszały się tu epoki i mieszkańcy. Jeśli kiedyś przyjedziecie do Luksemburga, przekonacie się o istnej mieszance języków. Napisy w sklepach prawie wyłącznie po francusku, prasa ukazuje się po niemiecku, a radio Luksemburg nadaje w trzech językach.

Księża w kościele głoszą kazania po francusku i po niemiecku. Mali Luksemburczycy mają dobrze. Od początku poznają trzy języki. W domu rozmawiają dialektem luksemburskim, a w szkole uczą się niemieckiego i francuskiego.

Mimo takiej różnorodności przetrwała w Luksemburgu społeczność, która musiała tolerować obcych władców. Informuje o tym napis, który zauważy spostrzegawczy turysta.

W wąskich zaułkach pięknej starówki Luksemburga jest dom, na którym można przeczytać w dialekcie mozelsko-frankijskim takie słowa: „Chcemy pozostać tym, czym jesteśmy”. I zostali tym, kim są. Luksemburg należy do tych wyjątków w Europie, gdzie istnieje monarchia konstytucyjna, na czele z wielkim księciem – obecnie Henrykiem.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione