nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 22:48

Łotwa

Matko Boska z Agłony, módl się za mieszkańców Łotwy.

Państwo łotewskie jest jednym z najmłodszych w Europie. Ciągle jeszcze widać w nim skutki obcego panowania. Tradycję i religię przekazywano w pieśniach, zwanych „dainami”. Łotysze zawsze wierzyli, że kiedyś będą żyć w wolnym kraju.

Toteż wszystkie święta narodowe, szczególnie te o trudnej historii, obchodzą z wielkim namaszczeniem. Najbardziej popularnym świętem narodowym Łotyszy jest „Ligo”. Jest ono obchodzone 23 i 24 czerwca, czyli wtedy gdy mamy najdłuższe dni i najkrótsze noce w roku. Na Łotwie to dni wolne od pracy. Symbolami święta „Ligo” są ogień, wianek z dębowych liści, piwo i ser.

Domy ozdabiane są wtedy trawami, kwiatami polnymi i wiankami z liści dębów. Dawniej wierzono, że obroni to gospodarzy przed czarownikami i niedźwiedziami. Wianki – symbol słońca – są szczególnie popularne. Nosi się je na głowie lub zawiesza na samochodach. Po zachodzie słońca ludzie zapalają ogień – symbol walki z ciemnością.

Przeskakiwanie przez ogień jest największą atrakcją święta. W dawnych czasach oznaczało to oczyszczenie i szczęście. Dzisiaj to zwykła zabawa. Dla Łotyszy „Ligo” to przede wszystkim święto pieśni. Goście świętojańscy wędrują od domu do domu, tańczą, wspólnie śpiewają pieśni o Janie.

Gospodarze częstują gości świętojańskich tradycyjnym serem Janowym, czyli serem topionym z kminkiem i piwem. Przez całą noc, aż do świtu nie wolno spać, lecz trzeba szukać kwiatu paproci. Znalezienie go gwarantuje szczęście przez całe życie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione