nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 22:06

Niemcy

Matko Boska z Altötting, módl się za mieszkańców Niemiec.

Niemcy   Niemcy leżą między dwoma morzami: Bałtykiem na wschodzie i Morzem Północnym na zachodzie. Właśnie w tym kraju można znaleźć najwięcej gotyckich, strzelistych kościołów zbudowanych z ciemnoczerwonej cegły.

Przy odrobinie szczęścia wewnątrz któregoś z nich, można posłuchać muzyki Jana Sebastiana Bacha, najsłynniejszego Niemca. Niektórzy mówią nawet, że największego muzyka na świecie. W sklepie obok kościoła można będzie pewnie kupić porcelanę miśnieńską, zwaną też porcelaną saską.

Manufakturę miśnieńską założył w Miśni (Meisen) w pobliżu Drezna August II Mocny, król Polski. Nie należy jednak podawać na niej kiełbasy – ulubionej potrawy Niemców. Jest na to zbyt piękna.

Niemcy słyną też z dobrego futbolu. Od ponad stu lat można kibicować piłkarskiemu klubowi Bayern Monachium, zdobywcy Pucharu UEFA w 1996 i 2001 roku.

Niektórzy nie chcą wcale zwiedzać w Niemczech zabytków. Nie wiedzą nawet, że one są. Interesuje ich tylko jedno miasto: Wolfsburg. Tu powstają najpopularniejsze samochody świata.

W Wolfsburgu ma siedzibę koncern Volkswagena. Choć niektórzy mówią, że volkswagena garbusa wymyślił Węgier, to jednak i garbus, i golf są wizytówkami Niemiec.

Tego drugiego wyprodukowano w ponad 20 milionach egzemplarzy. O tym wszystkim mogliśmy czytać dzięki Gutenbergowi, mieszkańcowi Moguncji, ponieważ był pierwszym.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione