nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 21:04

Słowenia

Matko Boska z Czarnej Góry, módl się za mieszkańców Słowenii.

Słowenia   Słowenia to mały kraj, ale o bardzo urozmaiconym krajobrazie. Są tam prawie trzytysięczne alpejskie szczyty, podziemny świat tysięcy krasowych jaskiń, aż po ciepłe wybrzeże Morza Śródziemnego.

Dobrze znana jest mamucia skocznia w Planicy. Co prawda Adam Małysz nie odnosił na niej największych swoich sukcesów, ale za to od dawna skacze na słoweńskich nartach firmy „Elan”.

Z czego zresztą Słoweńcy są bardzo dumni. Najwyższy szczyt Alp Julijskich to Triglav. Ma aż 2863 m n. p. m. Jego wierzchołki symbolizują w słoweńskiej f ladze trzy głowy pogańskiego boga. Według legendy bóg ten sprawował władzę nad niebem, ziemią i światem podziemnym. Bajkowy świat otwiera się w jaskiniach słoweńskiej wyżyny Kras.

Jest to tajemniczy, podziemny, nieprzenikniony labirynt. Najbardziej znaną spośród piętnastu tysięcy jaskiń jest Postojnska Jama. Tworzy system grot z korytarzami i salami, kiedyś oświetlanymi przez pochodnie, dziś przez elektroniczne efekty świetlne. Kto puści wodze fantazji, ma wrażenie, jakby spotkał zaklęte w kamieniu duchy i baśniowe zwierzęta.

Gdyby ktoś przeziębił się w zimnych jaskiniach lub nabawił się innej choroby, może podleczyć się pigułkami pochodzącymi ze słoweńskiej firmy farmaceutycznej KRKA. KRK-owe lekarstwa – jeżeli tak można napisać – znane są w siedemdziesięciu krajach świata.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione