nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 20:59

Szwecja

Matko Boska ze Sztokholmu, módl się za mieszkańców Szwecji.

Szwecja   HANS HAMMARSKIÖLD/VASA MUSEUM Dzisiaj Szwecja jest spokojnym krajem, który nikomu nie wadzi. W przeszłości było inaczej. To przecież Szwedzi „zatopili” prawie całą Polskę, stąd nazwa „potop szwedzki”.

W XVII wieku szczególnie zależało im na opanowaniu całego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Mogli próbować tego dokonać, bo mieli doskonałą flotę okrętów wojennych, która niepodzielnie panowała na wodach Bałtyku.

Z całej flotylli najbardziej znany jest okręt flagowy króla Gustawa Adolfa, o nazwie „Vasa”. Uzbrojony w 64 działa rozmieszczone na dwóch pokładach, zasłynął tym, że niczego nie dokonał. W swej pierwszej podróży wywrócił się do góry dnem i zatonął na oczach zgromadzonych obserwatorów.

Dzięki zimnym wodom Bałtyku doskonale się zachował i kiedy wydobyto go w 1961 roku na powierzchnię, archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczom.

Statek był w prawie idealnym stanie. Mając tak cenny eksponat, Szwedzi zbudowali dla niego specjalne muzeum, gdzie do dzisiaj można go oglądać.

Vasa to nazwa okrętu, ale zarazem także dynastii królów szwedzkich oraz polskich, na przykład Zygmunt II Waza pochodzi właśnie z tych „Vasów”.

„Vasa” dosłownie znaczy „snopek”, i ten właśnie snopek, herb Wazów, można zobaczyć na polskim orle umieszczonym na kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione