nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 18:08

Włochy

Matko Boska z Loreto, módl się za mieszkańców Włoch.

Włochy   Włochy to kraj, który zachwyca każdego. We współczesnych miastach wyczuwa się ducha starożytności.

Od dwóch tysięcy lat trwają tu znaki dawnej świetności cesarstwa rzymskiego. W dziesiątkach tysięcy miejsc tego kraju można odczytywać historię naszego kontynentu.

W każdym zakątku, od Alp na północy, po najdalej na południe wysunięty kształt ogromnego buta wcinającego się w Morze Śródziemne, Włochy są piękne i bardzo różnorodne. Ich długość to prawie 1300 kilometrów, natomiast szerokość w najwęższym miejscu to zaledwie 130 kilometrów.

Choćby z tego powodu i krajobraz, i klimat, i ludzie we Włoszech inni są na południu, inni na północy.

Ale jednakowo wszyscy Włosi na co dzień są pobożni, przesądni, praktyczni, lubią pizzę, makaron na tysiąc sposobów, kibicują piłce nożnej, a przede wszystkim to wielcy indywidualiści.

Nikt w Europie nie wpadłby pewnie na pomysł, że na przykład kawę espresso można pić na kilka sposobów.

Czarny napój może być gorący jak wrzątek lub letni, może być mocny lub przedłużony, czyli z większą ilością wody, można go pić z kroplą mleka albo z odrobiną grappy, czyli winiaku. Jednakowo też uważają, że rodzina to podstawa życia. I nie chodzi tu wcale o błogi spokój.

Dzieci, psy i telewizor doskonale dbają o to, by poziom hałasu się nie obniżył. Bo przecież cisza jest przygnębiająca. Cisza dla Włocha to śmierć.

Prawdziwa włoska rodzina to przynajmniej pół tuzina osób, które codziennie razem zasiadają do stołu. – A tavola non si invecchia – lubią powtarzać. To znaczy: „Przy stole człowiek się nie starzeje”. Na to nie szkoda czasu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..