nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

Kamil Szczurski

|

MGN 03/2004

dodane 27.03.2012 20:22

Jesteście jak ołówki

Węgiel jest prawie wszędzie. I w człowieku, i w ołówku. Macie być jak ołówki. Za sprawą węgla już jesteście do nich podobni .

 Król pierwiastków
Z punktu widzenia człowieka węgiel jest najważniejszy. Wchodzi w skład wszystkich żywych organizmów: od bakterii począwszy, przez rośliny, na zwierzętach skończywszy. Nawet człowiek zbudowany jest w sporej części z węgla. Jednak nie tylko w środku mamy węgiel. Również na zewnątrz ma rozliczne zastosowania. Służy: do ozdoby – najdroższe kamienie świata, brylanty, to węgiel; do pisania – węgiel jest składnikiem atramentu, a przede wszystkim z niego tworzy się wkłady do ołówków, tzw. grafity; do ogrzewania – używa się węgla kamiennego albo brunatnego; do ubierania – ogromna ilość tworzyw sztucznych zawiera węgiel; do jedzenia i picia – zjadamy bardzo dużo węgla, na przykład w węglowodanach, czyli cukrach a pijemy wodę sodową; do określania wieku zabytków tzw. metodą radiowęglową; do napędzania samochodów – nie, nie parowych, tylko zwykłych, benzyna to też węgiel; w kosmetyce – niedawno została odkryta postać węgla mająca kształt kulek pustych w środku, wyglądających prawie tak jak piłka nożna. To tak zwane fullereny, używane do transportu innych środków chemicznych.

Niestały izotop
Najsłynniejszą, oprócz diamentów, postacią węgla jest węgiel znany jako 14C. To odmiana pierwiastka, czyli izotop, która ma 14 elektronów (w przeciwieństwie do „zwykłego” węgla, który ma ich 12). Znany jest z tego, że nie istnieje długo. Nowy 14C wraz z upływem czasu zmienia się w zwykły węgiel. Po upływie 5730 lat zostaje tylko połowa. Wiedząc o tym naukowcy potrafią obliczyć, jak stare jest na przykład drewno. Izotop 14C wchłaniany jest z atmosfery przez każdy żywy organizm. W momencie, kiedy drzewo zostało ścięte – przestaje go przybywać. Ponieważ jego ilość w przyrodzie jest stała, jeżeli w znalezionej desce jest go o połowę mniej niż być powinno, to znaczy, że deska ma 5730 lat. W ten sposób określa się wiek wszystkich zabytków mających jakikolwiek element organiczny: czy to skórę, czy drewno, czy tkaninę. Swego czasu archeolodzy zbadali w ten sposób miód, który znaleziono koło jednej z piramid i określili, że ma ponad 3 tysiące lat. Potem zbadali go w inny sposób i stwierdzili, że jest całkiem smaczny… Ta bardzo często wykorzystywana metoda ma dwie wady. Po pierwsze nie jest zbyt dokładna, a po drugie sięga tylko tych kilku tysięcy lat. Starsze rzeczy trzeba datować inaczej.

Nie ma nic twardszego na świecie
Kiedy atomy węgla poukładane są porządnie w ten sposób, że każdy łączy się z czterema sąsiednimi, wtedy powstają kryształy, zwane diamentami. To najtwardsza naturalna substancja na Ziemi. Diament można zarysować tylko diamentem, taki jest twardy. Od tysięcy lat jest poszukiwany, sprzedawany, kradziony, zdobywany. Każdy chce go mieć. Z dwóch powodów. Po pierwsze jest piękny. Niektórzy mówią, że najpiękniejszy. A po drugie – bo jest rzadki, a dzięki temu bardzo drogi. Bardzo, bardzo drogi. Kiedy w kopalni firmy De Beers znaleziono jeden z największych diamentów świata, prawie sześciusetkaratowy Centenary, nikt nie chciał powiedzieć jaką ma wartość. Dopiero po oszlifowaniu fachowcy ocenili jego wartośc na 100 milionów dolarów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione