nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

Franciszek Kucharczak

|

MGN 02/2004

dodane 27.03.2012 01:01

Potrzebny szew

Przez pierwszych trzysta lat istnienia Kościoła wyznawcy Jezusa znosili prześladowania, ginęli w męczarniach albo ukrywali się całymi latami.

Marek Masalski   Marek Masalski
prezes Fundacji Eleos, członek Kościoła prawosławnego
fot. GRZEGORZ DĄBROWSKI / AGENCJA GAZETA
Marek Masalski

prezes Fundacji Eleos
członek Kościoła prawosławnego

Nigdy nie miałem problemu z tym, że jestem prawosławny. Cała moja rodzina jest prawosławna. Staramy się zachować naszą wiarę, tradycje – to dla nas najważniejsze. Myślę, że jeśli człowiek potrafi ochronić i zachować te wartości, jest szczęśliwy. Czuję się takim człowiekiem. Moje dzieci – mam ich trójkę – żywo uczestniczą w życiu Kościoła. Synek jest ministrantem (posłużnikiem), a starsza córka śpiewa w chórze. Nigdy nie dotknęły mnie jakieś niewłaściwe zachowania katolików.

Dla mnie i dla mojej rodziny jest to obce. Natomiast słyszałem o różnych nieporozumieniach. Myślę, że bardziej wynikają one z relacji panujących wśród chrześcijan. Wierzę, że będzie dobrze, jeśli każdy będzie wierny swojej religii, będzie żył według zasad swojej wiary i tak wychowywał swoje dzieci. Katolikom zazdroszczę dyscypliny w podejściu do nabożeństw, do swojego Kościoła. Często jest tak, że w Kościele katolickim procentowo więcej ludzi uczestniczy w niedzielnych nabożeństwach niż w Kościele prawosławnym. Chciałbym, żeby w cerkwiach było nas więcej.

Konstantynopol, 16 lipca 1054 roku
Potrzebny szew   Hagia Sophia – kościół Bożej Mądrości w Konstantynopolu. Ta najwspanialsza świątynia Wschodu pamięta tysiąc lat chrześcijańskiego Bizancjum. To w niej w 1054 roku dokonał się podział chrześcijaństwa na Kościół katolicki i prawosławny. W ogromnej bazylice Mądrości Bożej zadudniły szybkie kroki mężczyzny w długich szatach. Jego ruchy i ściągnięta gniewem twarz zdradzały wzburzenie. Podszedł do wielkiego ołtarza i w obecności kapłanów oraz wiernych rzucił na stół zwinięty pergamin z pieczęcią. Nie wiedział, że tysiąca lat nie starczy, żeby odwrócić to, co w tym momencie się stało. Mężczyzna nazywał się Humbert Silva Candida. Był kardynałem, wysłannikiem papieża, a pismo, które zostawił na ołtarzu, było klątwą na Michała Cerulariusza – patriarchę Konstantynopola. Kiedy kardynał wyszedł na zewnątrz, otrząsnął sandały z kurzu na znak, że nie chce mieć nic wspólnego z nieposłusznym Rzymowi duchownym. – Niech Bóg na mnie spojrzy i mnie osądzi! – zawołał.

Dosiadł konia i opuścił stolicę Bizancjum. Michał Cerulariusz nie chciał się podporządkować papieżowi. Zarzucał Kościołowi na Zachodzie, że używa hostii z niekwaszonego chleba i że chce zakazać kapłanom zawierania małżeństw. Były jeszcze poważniejsze sprawy, które od dawna dzieliły Wschód i Zachód, zwłaszcza spór o pochodzenie Ducha Świętego. Pierwsi twierdzili, że od Ojca przez Syna, drudzy, że od Ojca i Syna. Oto tłukły się po głowach nawet przekupki w Konstantynopolu. Mimo to Kościół trwał w jedności aż do tego momentu. Patriarcha Michał gardził „barbarzyńcami z Zachodu”. Uważał, że Bizancjum powinno przewodzić Kościołowi, a nie Rzym.

Był dumny i wyniosły. Niestety, wysłannik papieża, który przybył, żeby przywołać patriarchę do porządku, miał podobny charakter, a w dodatku był porywczy. Obrażony przez Michała, rzucił na niego klątwę. Następnego dnia patriarcha odwzajemnił się tym samym. Rozłam Kościoła Wschodniego i Zachodniego stał się faktem, a wzajemne klątwy zostały zdjęte dopiero w 1960 roku. Od 1054 roku Kościół podzielił się na katolicki i prawosławny.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione