nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Kamil Szczurski

|

MGN 12/2005

dodane 25.03.2012 11:33

Wracamy na księżyc

NASA zapowiada, że za kilkanaście lat założy bazę na Księżycu. Ma to być przystanek w drodze na Marsa

Kiedy padły słowa „Orzeł wylądował”, ludzi zebranych w centrum dowodzenia lotu ogarnął szał radości. Wszyscy zgromadzeni na miejscu i wielu widzów rozwijającej się dopiero telewizji miało łzy w oczach. A potem słowa Armstronga: – To mały krok człowieka – wielki dla ludzkości. Powiedział to, gdy jako pierwszy człowiek dotknął stopami Księżyca. Było to 21 lipca 1969 r.

Lepszy Apollo
Technologia, której planują użyć Amerykanie, to połączenie tego, co było najlepsze w dotychczasowych wyprawach załogowych w kosmos – od misji Apollo do wahadłowców. Nowy system ma być bezpieczny, sprawny, opłacalny, na miarę XXI wieku. Poskładano więc razem wszystkie dotychczasowe osiągnięcia. Najważniejszą częścią systemu jest nowy statek kosmiczny. Zaprojektowany, aby dostarczać załogę i dostawy do ISS (ang.: International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna), będzie mógł zabrać czterech astronautów w podróż na Księżyc i z powrotem. W przyszłości ma się w nim pomieścić 6 osób załogowej misji na Marsa. Nowy pojazd ma mieć podobny kształt jak kapsuła załogowa Apollo, ale będzie 3 razy większy. To właśnie dzięki temu cztery osoby naraz będą mogły polecieć w podróż. Statek kosmiczny będzie miał panele słoneczne do produkcji energii elektrycznej, zasilającej wewnętrzne urządzenia. Silniki, zarówno napędowe, jak i manewrowe, będą używać ciekłego metanu jako paliwa.

W ten sposób rozwiązano problem z zaopatrzeniem podczas podróży na Marsa. Na powierzchni Czerwonej Planety można będzie bez problemów zatankować występujący tam w naturze metan. Przyczółek Nowy statek może być używany 10 razy. Po lądowaniu za pomocą spadochronów na suchej powierzchni (można też wylądować w wodzie) NASA może łatwo odzyskać lądownik i po wymianie osłon termicznych wystrzelić ponownie w Kosmos. W tym momencie przydały się doświadczenia z budową wahadłowców. To właśnie dzięki nim nowy statek będzie wielorazowego użytku. Nowy lądownik może zabrać dwa razy więcej astronautów niż Apollo. Dzięki temu, że jest większy, może też zabrać więcej zapasów, i astronauci będą mogli przebywać na Księżycu dwa razy dłużej niż ich poprzednicy z lat 70. Oprócz tego, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, pojazd może wylądować w dowolnym miejscu Księżyca. Jego poprzednikowi – Apollo – paliwa starczało tylko na lądowanie na równiku. Kiedy księżycowy przyczółek zostanie już wybudowany, załoga będzie mogła przebywać tam praktycznie w nieskończoność. Statek będzie potrafił sam krążyć po orbicie okołoksiężycowej – do tej pory musiał w nim zostawać jeden z astronautów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione