nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

Joanna Brożek

|

MGN 11/2005

dodane 24.03.2012 23:20

Kocham Papieża, bo się tak pięknie śmieje

O spotkaniu Benedykta XVI z dziećmi. Wokół Papieża na dywanie usiadły cztery dziewczynki i trzech chłopców. – Czy pamiętasz dzień swojej pierwszej Komunii Świętej? – zapytał mały Andreas. – Oczywiście, że tak! – odpowiedział Benedykt XVI. Oprócz siódemki dzieci opowieści Papieża słuchało prawie 100 tysięcy dzieci.

Pytania dzieci do Ojca Świętego Benedykta XVI

Andrea: Ojcze Święty, moja katechetka przygotowuje mnie do Pierwszej Komunii. Powiedziała, że Jezus jest obecny w Eucharystii. Ale ja Go nie widzę. Jak to?
Benedykt XVI: Tak, nie widzimy Go, ale jest tyle rzeczy, których nie widzimy, a które istnieją. Na przykład nie widzimy naszego rozumu, a wiesz, że mamy rozum. Nie widzimy naszej inteligencji, a jednak ją mamy. Nie widzimy także naszej duszy, a mamy ją i widzimy jej skutki: możemy mówić, myśleć, decydować i tak dalej. Nie widzimy także prądu elektrycznego, a przecież wiemy, że istnieje. Widzimy ten mikrofon, że działa. Widzimy lampy, a więc, jednym słowem, istnieją rzeczy najgłębsze, które niosą życie, a których w rzeczywistości nie widzimy, ale możemy widzieć i czuć ich skutki. Prądu nie widzimy, ale widzimy światło, i tak dalej. I tak też to rozwiązał Pan. Nie widzimy Go naszymi oczami, ale widzimy, że tam, gdzie jest Jezus, ludzie się zmieniają, stają się lepsi. Wokół jest więcej pokoju i pojednania. A zatem nie widzimy samego Boga, ale widzimy skutki Jego działania i możemy zrozumieć, że Jezus jest obecny. Jak powiedziałem, rzeczy niewidzialne to są te najgłębsze i najważniejsze. I tak też idziemy ku temu Panu niewidzialnemu, lecz mocnemu, który nam pomaga dobrze żyć.
Livia: Dlaczego trzeba się spowiadać, gdy przystępuje się do Komunii Świętej, jeśli popełniam te same grzechy?
Benedykt XVI: (głośny śmiech) Nie musisz się spowiadać przed Komunią św., jeśli nie popełniłaś ciężkich grzechów. Ale nie zapominaj o regularnej spowiedzi. Porządkowanie duszy, które Jezus nam umożliwia w sakramencie pokuty, pomaga nam mieć żywe oraz otwarte sumienie i tym samym dojrzewać duchowo jako osoba ludzka.
Giulia: Ojcze Święty, moi rodzice nie zaprowadzają mnie w każdą niedzielę na Mszę św., bo często zdarza im się zaspać. Czy mógłbyś im coś powiedzieć, żeby zrozumieli, że to ważne, by iść razem na Mszę św. w niedzielę? Bardzo Cię proszę!
Benedykt XVI: Wasi rodzice często są zapracowani i zmęczeni. Ich wysiłek trzeba szanować. Ale możecie tak rozwiązać ten problem: obudzić ich i powiedzieć z miłością i szacunkiem: „Kochana mamo, kochany tato, byłoby tak ważne dla nas wszystkich, dla ciebie także, spotkanie z Jezusem. To ważne w naszym życiu. Znajdźmy trochę czasu na wspólne spotkanie z Jezusem!”.
Alessandro: Do czego potrzebne jest w codziennym życiu chodzenie na Mszę św. i przyjmowanie Komunii św.?
Benedykt XVI: Jest to potrzebne „do znalezienia centrum życia”. Jezus jest właśnie centrum naszego życia. Brak Jezusa oznacza brak życiowego przewodnika, kogoś, kto mnie poprowadzi. Jeśli ktoś nie będzie przyjmował Pana Jezusa do serca, czyli nie będzie przystępował do Komunii św., im będzie starszy, tym bardziej będzie odczuwał brak Jezusa. To podstawowy brak, który może zniszczyć człowieka.
Anna: Co Jezus miał na myśli, mówiąc: „Jestem chlebem życia?”.
Benedykt XVI: Musimy przede wszystkim wyjaśnić, co to jest chleb. Mamy dziś kuchnię bogatą w rozmaite wymyślne dania, ale w najprostszych sytuacjach podstawą jest chleb. Jest pokarmem. I jeśli Jezus nazywa siebie „chlebem życia”, to chleb jest skrótem obejmującym całe pożywienie. Dusza którą karmi nas tak, że stajemy się faktycznie dojrzałymi osobami i nasze życie staje się dobre.
Adrian: Ojcze Święty, a co to jest adoracja eucharystyczna?
Benedykt XVI: Adoracja to uznanie, że Jezus jest moim Panem. Że Jezus ukazuje mi życie, jakie mam wieść. I że żyję dobrze wtedy tylko, kiedy znam drogę wskazaną przez Jezusa i idę drogą, którą Jezus mi ukazał.

Tłum. Joanna Brożek

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione