nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Franciszek Kucharczak

|

MGN 07-08/2005

dodane 24.03.2012 12:20

Pstrykaj z głową

Rozmowa z Józefem Wolnym, fotografem

– Ale to chyba nie wystarczy, żeby zdjęcie się udało. Powiedzmy, że jestem na plaży. To co, wystarczy pstrykać?
Uważam, że nie należy robić zdjęć, gdy mama i tata są natłuszczeni i leżą plackiem na piasku. Lepiej poczekać na przykład do wieczora, kiedy światło robi się ciekawe, ciepłe, gdy rodzice spacerują plażą po kolacji zadowoleni i uśmiechnięci. Możesz wtedy nie tylko ich sfotografować, ale też ślady ich nóg zostawiane w piasku.

– A gdy jestem w lesie?
Trzeba zwrócić uwagę na kontrast. Światło, które może ci się wydawać bardzo dobre (niebo niebieskie, słońce świeci), nie nadaje się zupełnie do portretu. W lesie pewne partie obrazu wyjdą kompletnie ciemne, a inne zbyt jasne. Wybierz się tam najpierw, gdy jest łagodne oświetlenie, pogoda trochę pochmurna. Nie ma wtedy takich kontrastów. W takim dniu możesz sfotografować las i zrobić znakomity portret.

– Najwięcej zdjęć robi się jednak na imprezach, przy zastawionym stole.
Wyglądają okropnie. Bo fotograf musi wybrać właściwy moment do robienia zdjęć. Ale jeśli już trzeba zrobić zdjęcie na imprezie, ono wcale nie musi być złe.

– Jakim cudem?
Trzeba nawiązać z ludźmi kontakt. Tak, żeby wszyscy patrzeli do obiektywu. Może jakoś ich rozśmieszyć, zabawić – żeby to była sytuacja luźna, zwyczajna, a nie taka, że wszyscy się boją, a ty nagle pstrykasz im fleszem po oczach.

– Ano właśnie. Flesz chyba psuje zdjęcie?
Jestem przeciwnikiem flesza, szczególnie na wprost. Jeden gram światła zastanego tam, gdzie fotografujesz, jest lepszy od kilograma flesza.

– A jak ktoś ma automat, to co ma zrobić?
Zawsze można kogoś poprosić, żeby wyszedł na zewnątrz, gdzie jest jaśniej, albo podejść z nim do okna. Światło zastane jest zawsze najlepsze. Trzeba je tylko rozumieć, wiedzieć, z którego kierunku pada. Czasem trzeba osobę przestawić, poprosić, żeby się przesiadła.

– Wynika z tego, że po zdjęciu można poznać, czy fotograf myślał.
Tak, bo dobre zdjęcie nie jest tylko ilustracją otaczającego nas świata, ale też informacją o człowieku, który to zdjęcie robi.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione