nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Franciszek Kucharczak

|

MGN 07-08/2005

dodane 24.03.2012 12:20

Pstrykaj z głową

Rozmowa z Józefem Wolnym, fotografem

– Czy każdym aparatem mogę zrobić dobre zdjęcie?
Każdym. Jeśli wiesz, co chcesz sfotografować i jak, to wady i ograniczenia aparatu wcale nie muszą ci przeszkadzać. Możesz nawet dzięki temu stworzyć swój styl, zaskoczyć czymś.

– Teraz dostępne są aparaty cyfrowe. Czy zdjęcia przez to będą lepsze?
Choćbyś miał najlepszy aparat, a nie potrafisz wyczuć światła, komponować, to i tak zrobisz złe zdjęcie. Jeśli jednak wiesz, że światło powinno padać z odpowiedniej strony, że osoba, którą fotografujesz, powinna być w pomieszczeniu, z którym się najbardziej identyfikuje, to i słabszym aparatem zrobisz dobre zdjęcie.

– Czy to znaczy, że mam ustawiać człowieka w jakimś pasującym do niego miejscu?
Tak. Na przykład, jeśli to jest pisarz, to może być zarzucony książkami. Albo jeśli chcesz zrobić ciepłe, serdeczne zdjęcie babci, to nie w kuchni, gdzie ma niepozmywane garnki, tylko prosisz ją, by usiadła w ulubionym fotelu, w którym widzisz ją codziennie. W tym fotelu, w którym na przykład czytała ci bajki. Takie zdjęcie będzie ci przypominać wszystkie twoje uczucia do babci.

– A jeśli chcę zrobić zdjęcie obcym ludziom?
Nie wszyscy patrzą pozytywnie na fotografującego. Wydaje im się, że on im coś zabiera, zaburza ich spokój. Najpierw należy nawiązać z człowiekiem rozmowę, powiedzieć, dlaczego chcesz zrobić mu zdjęcie. Musisz go oswoić. Gdy zaprzyjaźnisz się z ludźmi, oni zaczną z tobą współpracować. A wtedy to, co robisz, staje się lepsze.

– A jeśli ktoś jest mrukiem, to nie ma szans na dobre zdjęcia?
Fotografia jest jak ogromny tort. Każdy znajdzie w nim kawałek dla siebie. Jeśli nawet nie chcesz nawiązywać kontaktu z innymi, a zachwycasz się otaczającym światem, też masz pole do popisu.

– To znaczy, że ludziom już nie mogę zrobić dobrych zdjęć?
Niekoniecznie. Jeśli mruk zarazi się fotografowaniem ludzi, ma szansę przełamać niechęć do nich. Właśnie aparat fotograficzny może mu pomóc zaprzyjaźnić się z nimi.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione