nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

Przemysław Kucharczak

|

MGN 04/2005

dodane 22.03.2012 09:35

Odważne nastolatki

Wiecie, jaką nazwę nosiło miasto Katowice 50 lat temu? Nie uwierzycie: Stalinogród.

To na cześć Stalina – jednego z największych zbrodniarzy, jakich wydała ludzkość. Ludzie byli wstrząśnięci, kiedy w 1953 roku władza wprowadziła tę nazwę. Ale komuniści wtrącali wtedy ludzi do więzień nawet za takie drobnostki, jak słuchanie zagranicznego radia. Więc nikt nie odważył się głośno zaprotestować. Nikt? A jednak ktoś się odważył! Nie byli to dorośli. Zaprotestowały trzy nastolatki: Natalka i Zosia, które miały po 16 lat, i 17-letnia Basia.

Odważne nastolatki   Dziewczyny przed aresztowaniem. Z lewej siedzi Basia Galas, obok niej Zosia Klimonda. Na osobnym zdjęciu Natalia Piekarska. REPRODUKCJE I ZDJĘCIE MAREK PIEKARA My im pokażemy
– W Katowicach zachłystywałam się kulturą. I nagle przychodzi wiadomość, że nasze ukochane Katowice to od dzisiaj Stalinogród – wspomina dzisiaj, po przeszło pół wieku, Natalia Piekarska-Poneta. Teraz ma już siwe włosy, ale nadal jest wesoła i żywiołowa jak nastolatka. Pani Natalia pamięta, jak wsiadła wtedy z koleżankami do tramwaju. – Proszę bilet do Katowic – powiedział ktoś. – Nie ma Katowic. Jest Stalinogród – odpowiedziała opryskliwie konduktorka. – Na oczach wszystkich nazwa Katowice była błyskawicznie zacierana – wspomina pani Natalia. – Uznałyśmy, że w tej sprawie nie można milczeć. Powiedziałyśmy sobie: „My im pokażemy”. Szalona odwaga Przyjaciółki zaczęły malować plakaty z napisami: „Precz ze Stalinogrodem” i „Precz z nauką Stalina”. Potem wymykały się nocą na ulice, żeby te plakaty rozklejać. Raz odważyły się na coś wręcz szalonego. Basia i Zosia stanęły na czatach, a Natalka, jak cień podbiegła do drzwi Urzędu Bezpieczeństwa (w skrócie: UB) w Chorzowie, gdzie „tajniacy” bili i torturowali niewinnych ludzi. Przybiła do nich plakat z protestem. – Widziałyśmy z daleka, jak ubecy odkryli ten plakat. Akurat wysiedli z czarnej wołgi. Zerwali plakat, wyglądali na wściekłych. Bardzo nas to ucieszyło – wspomina dzisiaj Natalia. Przyjaciółki rozrzucały też w tramwajach zrobione przez siebie ulotki. – Ludzie je brali, wkładali do kieszeni. A my wyskakiwałyśmy na następnym przystanku – opowiada Natalia. Rzucały ulotki nawet pod drzwi mieszkań funkcjonariuszy tajnej milicji albo kładły je pod serwetkami w stołówce, gdzie jedli.

Kto nas wodzi za nos?
Niestety, panowie z UB już je tropili. Zauważyli, że plakaty są malowane na papierze do pakowania zwykłą szkolną farbą kawowego koloru. Domyślili się: „A więc to ktoś bardzo młody wodzi nas za nos!”. Mijały kolejne dni, potem już półtorej tygodnia protestu trzech koleżanek. Tajniacy byli coraz bliżej… Przyjrzeli się ulotkom, które znajdowali. Zauważyli, że pochodzą z maszyny do pisania. Wiadomo, że każda drukarka komputerowa brudzi papier w niepowtarzalny sposób. Policyjni specjaliści potrafią udowodnić, z jakiej drukarki została wydrukowana dana kartka. Otóż, z maszynami do pisania jest trochę podobnie. Każda wybija litery troszkę inaczej. „Tajniacy” mieli wtedy na komendzie wzory czcionek maszyn do pisania z całego miasta. Pewnego dnia znaleźli tę właściwą. Maszynę do pisania z mieszkania Zosi. Wodą w twarz Trzy przyjaciółki trafiły do aresztu. Ubek, który aresztował Natalkę, wyglądał jak gestapowiec. Nawet utykał na jedną nogę. Tak bardzo uderzył Natalkę w twarz, że do dzisiaj coś boli ją czasem w lewym uchu. Tajniacy wciąż się zmieniali, a przesłuchanie trwało. Bili po głowie, szyi, ramionach, nogach. Kiedy dziewczyny zasypiały, budzili je chluśnięciem wody w twarz. Przesłuchanie 16-letniej Natalki trwało siedem dni i siedem nocy. Ubecy myśleli, że dziewczynami kierował ktoś dorosły. – Kto?! Kto?!! Kto?!!! – wydzierali się w czasie przesłuchań. Bo żeby uczennice same chciały obalać socjalizm? Takie młode? W ciasnych głowach tajniaków to się nie mieściło.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..