nasze media Najnowszy numer MGN 01/2022

Mędrzec Dyżurny

|

MGN 03/2005

dodane 20.03.2012 19:07

Musisz się wygłupić

W ubiegłym roku byłam na wymianie u bardzo towarzyskiej Francuzki. Obiecałam jej, że zabiorę ją w Polsce na dyskotekę, bo bardzo chciała. Niedawno się okazało, że wymiana odbędzie się w marcu, a to Wielki Post. Nie wiem, co zrobić z tą dyskoteką, bo jej zależało. Ona nie jest wierząca, ale ja tak, a w czasie Wielkiego Postu nie należy uczestniczyć w zabawach. Poradź mi jakieś rozwiązanie. Beata

Droga Beato.
Przychodzi mi na myśl scena, w której Abraham dowiaduje się od Boga, że ma złożyć w ofierze swojego syna. Abraham miał zrobić coś, co byłoby kompletnie niezrozumiane przez innych ludzi, gdyby o tym wiedzieli. – Musiało ci się przywidzieć, Bóg nie może takich rzeczy żądać – przekonywaliby pewnie.

A jednak on zrobił to i stał się ojcem wierzących. Myślę, że stoisz teraz przed Bogiem, który pyta: – Czy dla Mnie jesteś gotowa się wygłupić? Tak, wygłupić, bo z punktu widzenia osób niewierzących post jest głupotą. Po co odmawiać sobie czegokolwiek, skoro... No właśnie: skoro co? Gdyby Twoja Francuzka pościła jako osoba niewierząca, byłoby to rzeczywiście nielogiczne, bo ona nie widzi takiego powodu.

I proszę – Wielki Post jest cenny choćby dlatego, że masz okazję zaświadczenia: „Ja mam powód, żeby powstrzymać się od tego, co lubię. Są rzeczy warte nie takich wyrzeczeń”. Czy ona to zrozumie? Nie wiem. Ale to Ty stoisz przed próbą, nie ona. To TWÓJ, prawdziwie wielki, post.

Powstrzymanie się od mięsa w piątki czy mała głodówka w Popielec to wszystko drobiazgi. To niewiele kosztuje. Zaczyna kosztować w takiej sytuacji jak Twoja, kiedy Jezusa trzeba wyznać przed ludźmi. A konkretnie co masz powiedzieć? Prawdę.

Powiedz, jak było i że jako katoliczka w Wielkim Poście nie uczestniczysz w zabawach. Możesz ją uprzedzić listownie. Jeśli ona jest niewierząca, to oczywiście może robić, co chce, musi jednak wiedzieć, że Ciebie obowiązują zasady wynikające z wiary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione