nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Franciszek Kucharczak

|

MGN 03/2005

dodane 20.03.2012 12:54

Pyszna wieża

Na ogromnym stosie cegieł stali skłóceni ludzie, a każdy był przekonany, że ma rację. Gdy tak się spierali, zauważyli z przerażeniem, że nie rozumieją jedni drugich.

Cegła za cegłą wędrowała w górę. Pot lał się strumieniami z pleców robotników. – Weź cegłę. – Posmaruj smołą. – Przylep na wierzchołek muru. I następną, następną, następną. Wieża rosła w szybkim tempie. Wierzchołek sięgał coraz wyżej i wyżej. Budowniczowie zaczynali już brodzić w chmurach. Jednak im budowla wznosiła się wyżej, tym trudniej było dogadać się robotnikom.

Na początku wszyscy dobrze się rozumieli, ale z upływem czasu zgoda topniała. Każdy myślał, że jego praca jest ważniejsza i lepsza od innych. Pycha ponosiła budujących. – Nasza wieża sięgnie do nieba! – wołali jeden przez drugiego. – To będzie znak, że jesteśmy najpotężniejsi! Każdy, kto spojrzy na wieżę, będzie wiedział, że... I w jednej chwili dziwny trzask stłumił przekrzykiwanie ludzi.

Z samego wierzchołka wieży spadały najpierw pojedyncze cegły, a potem lawina kamieni leciała w dół coraz szybciej i szybciej. – Co się stało?! – pytali przerażeni. – Trzeba znaleźć winnych! Nikt jednak nie chciał wziąć winy na siebie. – Dlaczego nie potrafimy znaleźć winnego upadku wieży, skoro tak dobrze się rozumiemy? – dziwili się wszyscy. – Przecież budowałem dobrze, nawet lepiej od innych! – dowodzili na przemian.

Na ogromnym stosie cegieł stali skłóceni ludzie, a każdy był przekonany, że ma rację. Gdy tak się spierali, zauważyli z przerażeniem, że nie rozumieją jedni drugich. Próbowali pisać, ale co jeden napisał, inny odczytywał zupełnie inaczej. Tak więc postanowili się rozejść. Rozproszyli się po całej ziemi. Każdy poszedł w inną stronę. A miejsce, w którym to się stało, nazwano Babel. Kto ciekawy szczegółów, znajdzie je w Starym Testamencie, w 11. rozdziale księgi Rodzaju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione