nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Katarzyna Migdoł-Rogóż

|

MGN 02/2005

dodane 19.03.2012 21:51

Cztery strony w osiem sekund

Piotrek szybko przesuwa palcem po kartce. Jest skupiony. Przewraca kolejne strony w błyskawicznym tempie. Pierwsza, druga, trzecia, wreszcie ostatnia. Zgłasza zakończenie zadania. Cztery strony tekstu przeczytał w osiem sekund.

Tak wyglądał finał Mistrzostw Polski w szybkim czytaniu. Z dwudziestu finalistów, wygrał najmłodszy, Piotrek Lorenc z Rudy Śląskiej.

Tylko matematyka
Przyjaciele nazywają go matematyczny m maniak iem komputerowym. – Matematyka i informatyka są najlepsze. Innych przedmiotów mogłoby nie być – śmieje się mistrz. Na zajęcia dodatkowe też wybrał matematykę. Szybkie czy tanie pomaga Piotrkowi w nauce. Nie zwalnia jednak od „siedzenia nad książkami”. Do sprawdzianu trzeba się przygotować – sam się nie napisze. Na co dzień mistrz czyta wolniej, choć też nienormalnie. Przeważnie z prędkością tysiąca słów na minutę. – Muszę przecież zapamiętać wszystkie fakty – mówi. – I tak wolniej przewracam kartki niż czytam – śmieje się. W wolnych chwilach buszuje po Internecie i gra w gry komputerowe. – Mogę wszędzie grać na moim laptopie – żartuje mistrz. – Ale nie wszędzie wypada – dodaje.

Wszystko dla laptopa
Laptop zmobilizował Piotrka do szybkiego czytania. – Za wszelką cenę chciałem go mieć – śmieje mistrz – i udało się. Bakcyla szybkiego czytania połknął jeszcze w szkole podstawowej. Pani z polskiego zapisała go na Mistrzostwa Miejskie i wygrał. Przed Mistrzostwami Polski przez dwa miesiące odkrywał tajemnice szybkiego czytania. Ćwiczył godzinę dziennie, a przed finałem dwie. Mimo że Piotrek ma talent szybkiego czytania, nie bardzo lubi czytać. A do czytania lektur już najtrudniej go zagonić. Podczas mistrzostw najtrudniejszym zadaniem dla Piotrka był test sprawdzający zrozumienie przeczytanego tekstu. Dwadzieścia pytań i na każde pięć możliwych odpowiedzi. Daty, nazwiska i fakty. Trudno tyle zapamiętać podczas uważnego czytania. Piotrek rozwiązał połowę testu i... okazał się najlepszy. Wygrywanie tak mu się spodobało, że już planuje start w Mistrzostwach Europy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione