nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

MGN 11/2006

dodane 18.03.2012 10:11

Donos nie dla nas

Kim jest i o czym pisze Małgorzata Musierowicz. Rozmowa z Małgorzatą Musierowicz, autorką „Czarnej polewki”

Donos nie dla nas   fot. AGENCJA SE / EAST NEWS / ANDRZEJ TOMASZEWSKI Czy pomysł, by Ignaś śledził dorosłe siostry i donosił dziadkowi wiąże się z sytuacją w naszym kraju?
Absolutnie nie! Najchętniej uchroniłabym dzieci przed brzydkimi sprawami dorosłych. Uważam jednak, że dzieci są bystrymi obserwatorami. Mają wrodzone poczucie sprawiedliwości i nie lubią sytuacji dwuznacznych.

Czy mądrości starożytnych filozofów, których dziadek Borejko wciąż cytuje, pomagają w życiu? Przecież można je różnie interpretować.
Tak to zwykle bywa, nawet z Ewangelią. Każdy interpretuje mądrość po swojemu. Ale czy bez mędrców można żyć? Bez ich sentencji? To nie musi być Seneka. Takim mędrcem pomagającym w życiu może być na przykład własny dziadek.

Babcia Mila wierzy w dobre zamiary każdego człowieka. A może lepsza jest metoda dziadka Ignacego, który nie daje żadnej taryfy ulgowej?
Osobiście skłaniam się ku złotemu środkowi. Myślenie sercem jest mi najbliższe, ale staram się nie zapominać, że Pan Bóg dał
mi rozum i wolną wolę.

Akcja 17 tomów „Jeżycjady” toczy się w poznańskiej dzielnicy. Dlaczego w „Czarnej polewce” ważną rolę odgrywa pałac w Śmiełowie?
Pałac ten należy do najpiękniejszych w Polsce. Położony jest w wyjątkowo uroczej okolicy. Mickiewicz przebywał tam latem 1830 roku. Pobliska wieś Brzóstków, którą od pokoleń zamieszkują te same rody, pamięta naszego poetę, który jeździł bryczką do kościoła położonego na wzgórzu. To niezwykłe, móc przebywać w tym samym dokładnie miejscu, niewiele zmienionym, tyle że przesuniętym w czasie. Musiałam tam po prostu umieścić Laurę.

Czy czytelnicy mają wpływ na to, co Pani pisze?
Na spotkaniach autorskich widuję tyle miłych twarzy! Wystarczy, że sobie przypomnę którąś z nich, kiedy piszę. Miłe, mądre, szczere, wrażliwe, uśmiechnięte i poważne. Setki twarzy stale mi towarzyszą. Lubię myśleć o tych twarzach i wyobrażać sobie ich losy

Kim jest?
Urodziła się i mieszka w Poznaniu. Układając dżdżownice na ziemi, nauczyła swego młodszego brata liter. Nie przepadała za szkołą, ale od zawsze kochała książki. Skończyła wydział malarstwa i rysunku w rodzinnym mieście. Po wyjściu za mąż urodziła czworo dzieci. W 1975 roku spróbowała sił w konkursie na powieść dla młodzieży, pisząc „Małomównego i rodzinę”. Dwa lata później powstała „Szósta klepka”. Bohaterowie. to wielopokoleniowa rodzina Borejków. Ich przygody rodzą się w wyobraźni pisarki, lecz świat, w którym się poruszają, jest jak najbardziej realny. Zgadzają się nawet numery tramwajów, tytuły głośnych filmów, nazwy sklepów, ulic i wiele innych szczegółów.

O czym pisze?
W książce „Kwiat kalafiora” Borejkowie pojawiają się po raz pierwszy. Odtąd czytelnicy poznają ich losy. Niektórzy przyjeżdżają nawet do Poznania, by zapukać do mieszkania przy Roosevelta 5, gdzie pisarka „wprowadziła” rodzinę. Kuchnia jest tu miejscem, gdzie przy herbacie rozwiązuje się problemy, gdzie każdy gość jest mile widziany, gdzie babcia Mila nakarmi, a dziadek Ignacy rzuci myśl starożytnych filozofów, gdzie dorosłe już córki wracają najchętniej, przyprowadzając swoje dzieci. Cztery córki Borejków – dziewczyny o mocnych charakterach – oraz ich przyjaciele to bohaterowie powieści Małgorzaty Musierowicz. Jeden z krytyków nazwał je „Jeżycjadą” od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione