nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Gabriela Szulik

|

MGN 06/2006

dodane 17.03.2012 12:05

Japońska Matka Boża

Nawet podczas kąpieli Takayuki nie pozwalał ściągnąć sobie medalika. W maju rowerem wpadł pod koła samochodu. Nic mu się nie stało.

Przed bramą przedszkola w Aboshi stoi piękna figura Matki Bożej. Zrobił ją misjonarz pochodzący z Włoch. Przedszkole jest pod wezwaniem Matki Bożej „Maria Yochien”. Przy kościele natomiast jest grota Matki Bożej. Siostry dbają, by zawsze były tam świeże kwiaty. To bardzo przytulny kącik. Taki jak u mamy, która troszczy się o każde dziecko. Zdjęcie z Matką Bożą Właśnie tam przedszkolaki robią sobie pamiątkowe zdjęcia do albumu zawierającego wspomnienia z trzech lat spędzonych w przedszkolu. W Japonii dzieci, które kończą siedem, pięć i trzy lata 15 listopada przychodzą do świątyni szintoistycznej na ohari, czyli oczyszczenie. To ich Dzień Dziecka.

W tym samym czasie, w przedszkolu katolickim, do którego uczęszczają, otrzymują medalik Matki Bożej z uroczystym błogosławieństwem w kościele. Dzieci z zerówki razem z rodzicami uczestniczą we Mszy świętej. Większość rodziców jest wtedy pierwszy raz na Eucharystii. Cudownie ocalony Jeden z chłopców, Takayuki, kiedy otrzymał medalik, za żadne skarby nie pozwolił go sobie ściągnąć. Nawet do kąpieli. Kiedy w maju rowerem wpadł pod koła samochodu i wyszedł z wypadku cało, siostra Bernarda powiedziała jego mamie, że chłopca uratowała Matka Boża. Mama rozpłakała się. – Czułam opiekę Matki Bożej – zapewniała.

Odszkodowanie za wypadek syna postanowiła ofiarować na potrzeby przedszkola. Jakiś czas potem mama Takayuki postanowiła kupić figurkę Matki Bożej. – Chcę ją mieć w domu – powiedziała. – Chcę Jej dziękować i prosić o dalszą opiekę. Rodzina Takayuki nie wierzy w Chrystusa, ale Matkę Bożą otacza wielką czcią. Moda na różaniec Kiedy przedszkolaki przygotowują jasełka, rola Matki Bożej ma największe wzięcie wśród dziewczynek. Także dla rodziców to wielki zaszczyt. Jest teraz w Japonii taka moda, że młodzież i dzieci noszą różańce na szyi dla ozdoby. – Gdy zapytałam kiedyś młodych ludzi jadących w pociągu, co wiedzą o różańcu, zrobili zdziwione miny – opowiada siostra Bernarda. – Ze zdumieniem słuchali moich wyjaśnień. Wcześniej nie mieli okazji, jak maluchy z przedszkola w Aboshi, dowiedzieć się o Matce Bożej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione