nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Franciszek Kucharczak

|

MGN 10/2007

dodane 12.03.2012 14:26

Wiele mówiąca blaszka

Polscy badacze pod kierunkiem profesora Andrzeja Koli badają groby w Bykowni koło Kijowa. Pochowano tam około 150 tysięcy (!) ludzi zamordowanych w czasach rządów Józefa Stalina. Spoczywają tam zwłoki osób różnej narodowości.

30 lat temu władze Związku Radzieckiego planowały dla zatarcia śladów zbudować w tym miejscu dworzec autobusowy. Do tej pory przypuszczano, że leży tam także część ofiar zbrodni katyńskiej, czyli polskich jeńców wojennych.

Z masowych mogił wydobyto fragmenty polskich mundurów i polskich monet, ale brakowało mocnego dowodu. Kilkanaście dni temu znalazł się taki dowód: nieśmiertelnik* starszego sierżanta Józefa Naglika. Józef Naglik był dowódcą strażnicy Korpusu Ochrony Pogranicza w Skałacie pod Tarnopolem. Z nieśmiertelnika można się dowiedzieć, że urodził się w Koninie w 1899 roku i że był rzymskim katolikiem.

Ale ten nieśmiertelnik mówi znacznie więcej – że Bykownia na pewno jest jednym z miejsc pochówku Polaków z terenów zagarniętych przez wojska radzieckie w 1939 roku. Dzięki temu odkryciu rodzina Józefa Naglika wreszcie ma pewność, co stało się z nim stało, i gdzie jest jego grób.

* Nieśmiertelnik to aluminiowa blaszka, noszona przez żołnierzy na szyi. Na blaszce wytłoczone są, zazwyczaj podwójnie, najważniejsze dane o żołnierzu: jego imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia. Czasami jest też napisane, jakiego wyznania jest właściciel nieśmiertelnika. Większość nieśmiertelników jest w połowie przedzielona dziurkami, żeby można było je złamać. Robi się tak w razie śmierci żołnierza na polu walki. Jedna część pozostaje przy zwłokach, a drugą odsyła się rodzinie poległego. Dzięki temu łatwiej zidentyfikować zwłoki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione