nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

Tomasz Rożek

|

MGN 10/2011

dodane 02.03.2012 23:15

Chmura spadła

Mgła powstaje wtedy, gdy w powietrzu brakuje już miejsca na wodę. Zamiast występować w stanie gazowym, woda zaczyna tworzyć mikroskopijne kropelki. No i mgła gotowa.

GDZIE I KIEDY SIĘ POJAWIA? 
Mgła może pojawić się wszędzie i o każdej porze roku. Z w y kle jednak występuje w  okolicach rzek, jezior i zalewisk. Tam powietrze jest wilgotniejsze. W ciągu roku mgły najczęściej pojawiają się jesienią i wiosną. Mgła to zbiór małych kropelek wody, chmura, która powstała nie wysoko na niebie, tylko przy samym gruncie. Można pomyśleć, że wszystko jest tutaj jasne, a  naukowcy o  mgłach wiedzą wszystko. To tylko pozory. Przewidzenie, gdzie i kiedy wystąpi mgła, jest bardzo trudne. Dlaczego? Bo to zjawisko lokalne. A przecież naukowcy nie mają informacji o  temperaturze i wilgotności każdego skrawka Polski. Gdyby nawet te dane zmierzyć, wystarczy niewielki wietrzyk, a temperatura i wilgotność, od razu ulegają szybkim zmianom. Czy mgłę można rozgonić? Tak, ale na dużym terenie to bardzo trudne, a na małym się nie opłaca. Na pewno taniej jest kupić system naprowadzania samolotów we mgle. 
 
DLACZEGO NIC NIE WIDAĆ?
Gdy wszystko wydaje się już jasne, warto wytłumaczyć, dlaczego mgła ogranicza widoczność. Pozornie jest to nieuzasadnione, ponieważ kropla wody jest przezroczysta, a mgła to zbiór kropelek wody. Światło na maleńkich kropelkach wody jest rozpraszane i odbij ane. W wyniku tego zmienia się pierwotny kierunek jego rozchodzenia się. Słup światła z refl ektorów samochodowych nie pada więc wprost na znak drogowy, bo zanim do niego dotrze, zmieni kierunek. Jednak nawet jeżeli część światła do znaku dojdzie i odbij e się od niego, prawie na pewno nie trafi  do oczu kierowcy, bo w drodze powrotnej zostanie ono rozproszone i poodbij ane we wszystkie kierunki. W największym skrócie: zmniejsza się odległość, na jaką ludzkie oko jest w stanie dostrzegać przedmioty. Formalnie mgła występuje wtedy, gdy widoczność spada poniżej 1 km, ale w skrajnym przypadku wynosi ona kilka centymetrów. Można wtedy odnieść wrażenie, że gęsta chmura spadła na ziemię. I sporo w tym będzie prawdy, bo mgła i chmura to dokładnie to samo. 
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione