nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Piotr Sacha

|

MGN 10/2011

dodane 02.03.2012 21:58

Breloki z wiary

Doliniarze z Bytomia nie wstydzą się Jezusa. Noszą prostokątne breloczki. Podobnie jak pół miliona Polaków.

 

Breloki z wiary   Wspólnota młodzieżowa z kościoła Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Bytomiu nie wstydzi się Jezusa. Nie tylko wtedy, gdy pokazuje swoje breloki fot. ROMAN KOSZOWSKI Wtorkowy wieczór. W parafi i Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Bytomiu-Karbiu trwa spotkanie gimnazjalistów przygotowujących się do bierzmowania. Wspólny śpiew i rozmowy w grupach prowadzą... Doliniarze Pana Jezusa. Każdy ma przy sobie brelok z krzyżykiem, napisem Mt 10,33 i słowami „Nie wstydzę się Jezusa”. Przypięty do plecaka, torebki, kluczy czy portfela.
 
DOLINIARZE W GÓRĘ
Doliniarze to uczniowie i studenci z parafi alnej grupy młodzieżowej. – To nie oznacza, że chodzimy ciągle zdołowani – śmieje się Weronika Rękawek. – Jesteśmy Doliniarzami Pana Jezusa. To znaczy, że Jemu oddajemy swoje słabości, że razem z Nim pniemy się w górę – tłumaczy Weronika. Breloki noszą od wielu miesięcy. – Nie wiem, jak ludzie reagują na mój plecak z brelokiem. Bo noszę go na plecach – wybucha śmiechem Tomek Mocała. – Inaczej w szkole – dodaje. – Gdy plecak leży na parapecie czy na  ławce, niektórzy podchodzą, żeby odczytać napis – zapewnia. – Nawet dziś koleżanka z  klasy zwróciła uwagę na mój brelok przy kluczach – opowiada Iza Spentana. – Teraz chce zamówić taki dla siebie – dodaje maturzystka. – Moi znajomi też pytali, co takiego przypięłam do torebki. A w autobusie czasem ludzie się dziwią, ale tak pozytywnie. Przytakują, uśmiechają się – mówi Weronika.
 
MOCNY FRAGMENT
Mt 10,33 to z Ewangelii według św. Mateusza: „Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”. – To mocny fragment – przyznaje Tomek. – Spójrzcie, jakie słowa padają wcześniej – zwraca uwagę ks. Konrad Krzyż, opiekun grupy. – „Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam  się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” – odczytuje z wyświetlacza telefonu. Widują się w każdy piątek. – Ale nie tylko – dodają szybko. – Spotykamy się na Mszy, adorujemy Pana Jezusa, razem  się modlimy – opowiadają. – A innego dnia grillujemy albo tańczymy – śmieją się. – Jeździmy też na rekolekcje i wakacje. A  czasem, choćby na 15 minut, spotykamy się na chodniku. Często modlimy się za siebie – dodaje Tomek. Niedawno w całej Polsce głośno było o Bytomiu-Karbiu. Szkody górnicze są tu takie, że mieszkańcy musieli się wyprowadzić z pękających domów. – Modlimy się za nich – zapewniają. Mieszkaniu Karoliny też groziło zawalenie, i musiała przeprowadzić się do innej parafi i. Ale wciąż przyjeżdża do kościoła Pana Jezusa Dobrego Pasterza. 
 
PÓŁ MILIONA BRELOKÓW
Breloczki „Nie wstydzę się Jezusa” trafi ły do szkół, kościołów, rożnych wspólnot w całej Polsce. Zamówić może je każdy. Wystarczy zalogować się na stronie www. mt1033.pl. Wszystko zaczęło się we Wrocławiu, kiedy kilku uczniów jednego z liceów zażądało zdjęcia krzyży z klas. – Zaczęliśmy rozmawiać, co zrobić z krzyżami – opowiada Grzegorz Pabij an, organizator akcji. – Przed szkołą ktoś zaczął rozdawać breloczki z napisem: „Kto się mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę  się i ja przed moim Ojcem”. I okazało się, że tę debatę wygrali uczniowie, którzy bronili obecności krzyży. I była to ogromna większość! To był impuls do  breloczkowej ogólnopolskiej akcji – dodaje. Dziś blaszki z  napisem „Nie  wstydzę  się Jezusa” nosi prawie pół miliona osób. Zachęcają do tego również znani ludzie z pierwszych stron gazet. A  na  Facebooku nie  wstydzi  się Jezusa już  ponad 15 tys. internautów.
 
JESZCZE JEDNA PROPOZYCJA
Ale  breloczki to  nie wszystko. Jest jeszcze jedna propozycja. – Spełniaj uczynki miłosierdzia – podpowiadają pomysłodawcy. – Upominaj grzesznych, pouczaj nieumiejętnych, doradzaj wątpiącym, pocieszaj zasmuconych, cierpliwie znoś krzywdy, chętnie daruj urazy i módl  się – za  żyjących i zmarłych. To naprawdę niewiele, ale  jak wielka korzyść! – dla Ciebie, Twoich przyjaciół i  bliskich! – wołają.  
« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione