nasze media MGN 12/2020

MGN 10/2011

dodane 02.03.2012 11:53

Różaniec za prześladowanych

Erytrea   Erytrea
Erytrea

Założę się, że nikt z Was nie był w Erytrei i zapewne nigdy tam nie pojedzie. Może to i dobrze, bo ten bardzo młody kraj, istniejący dopiero od 1991 roku, jest bardzo niegościnny. I z powodu biedy, i prześladowań wyznawców Chrystusa, i wreszcie trudnego klimatu. Na terenie Erytrei rozciąga się na przykład Pustynia Danakilska, jeden z najmniej gościnnych obszarów na ziemi, a zarazem najgorętszy. Średnia dzienna temperatura wynosi tam 27 stopni Celsjusza, często przekracza 50, czy nawet 60 stopni.

Ponurego obrazu dopełniają dymiące stożki wulkaniczne, gorące źródła i pola siarki. Nie musimy jechać na wycieczkę do Erytrei, ale o tamtejszych chrześcijanach nie możemy zapomnieć. Choć wyznawców Chrystusa jest prawie połowa w tym pięciomilionowym państwie, to ich życie jest bardzo ciężkie. Socjalistyczne władze prześladują ich na każdym kroku. Więźniowie przetrzymywani są w podziemnych celach albo w kontenerach wystawionych na słońce w ciągu dnia i przejmujące zimno w nocy.

Popularna tortura stosowana wobec więźniów polega na tym, że są związywani w pozycji zwanej „na helikopter”, tzn. ręce związywane są z tyłu pleców, przywiązane do nóg, a brzuch dotyka podłogi 10 marca 2010 r. żołnierze aresztowali chrześcijan w mieście Nakfa. W grupie tej były cztery kobiety: Terhase Tsegay, Hiwet Asmerom, Aster Andemariam i Ferewini Kefela i siedmiu mężczyzn: Asfeha Mehari, Kiflom Gebrai, Tewelde Tsegay, Mehari Tesfazgi, Gebreab Yemane, Habtom Hagos i Ghermay Araya.

Etiopia
Etiopia   Etiopia
Z katechezy pamiętacie być może biblijną opowieść o podróży królowej Saby do króla Salomona w Jerozolimie. Gdy królowa dowiedziała się o mądrości i bogactwie Salomona, postanowiła go odwiedzić. Przyjechała do niego właśnie z terenów dzisiejszej Etiopii. Było to tysiąc lat przed narodzeniem Chrystusa. Wyobraźcie sobie, że cesarze Etiopii, którzy panowali w tym kraju aż do roku 1974, wywodzili swoje pochodzenie od pierwszego cesarza, który był synem królowej Saby i Salomona.

Trzy tysiące lat historii, niewiarygodne! Co jeszcze ważne trzeba podkreślić w dziejach tego kraju? Ano to, że Etiopia była jednym z pierwszych chrześcijańskich państw na świecie. Już w czwartym wieku mieszkańcy Etiopii poznali Chrystusa i przyjęli Go jako swojego Boga. Wiele wieków później musieli bronić się przed muzułmanami, którzy napierali na nich od strony Morza Czerwonego. Dzisiaj, jak wszędzie tam, gdzie muzułmanów jest więcej, chrześcijanie są prześladowani, a nawet dochodzi do pogromów.

Ostatni pogrom miał miejsce 2 marca 2011 r., gdy tysiące muzułmanów zrównało z ziemią 55 kościołów oraz 30 domów chrześcijan. Zamordowano jednego chrześcijanina a trzy tysiące wysiedlono. Znana jest historia 40-letniego muzułmanina Bashira Musa Ahmeda, który został ewangelikiem. Aresztowano go za rozpowszechnianie Biblii w okładkach z Koranu. W styczniu zeszłego roku policja oskarżyła go o terroryzm. Ahmed nic takiego nie zrobił, a nadal siedzi w areszcie. Jego jedyną winą jest wiara w Jezusa Chrystusa.

« 3 4 5 6 7 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione