nasze media MGN 12/2020

MGN 10/2011

dodane 02.03.2012 11:53

Różaniec za prześladowanych

Demokratyczna Republika Konga
Demokratyczna Republika Konga   Demokratyczna Republika Konga
To drugi co do wielkości kraj położony w środkowej części Afryki. Kiedyś był kolonią belgijską. Dopiero w 1960 r. uzyskał niepodległość. Właściwie od razu wybuchła tam wojna domowa. Konfl ikt trwa do dziś. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zginęło tam prawie 4 mln ludzi. Ponad 3 mln osób zmuszono do opuszczenia swoich domów, a setki tysięcy uciekło poza granice kraju. W najbardziej tragicznej sytuacji są dzieci. Połowa dzieci pomiędzy 6 a 11 rokiem życia nie chodzi wcale do szkoły, a co trzecie dziecko nie ma co jeść.

Bardzo często z powodu wojny, konfl iktów i napaści różnych bandytów ale także z powodu choroby AIDS dzieci są sierotami. Mimo że w tym kraju chrześcijanie są większością, nie mają łatwego życia. Ukrywają się tu najważniejsi przywódcy tak zwanej Armii Bożego Oporu, groźnej sekty kierowanej przez Josepha Kony’ego, ludobójcę. On i jego ludzie odpowiadają za śmierć 900 osób, którzy zginęli od świąt Bożego Narodzenia w 2008 r. do lutego 2009 r.

Na początku 2009 r. ludzie Kony’ego napadali na ludzi, wdzierali się do wiosek, palili domy, rozdzielali rodziny zabijając mężczyzn, porywając kobiety i dzieci. W święta Bożego Narodzenia rebelianci z Lord’s Resistance Army wykorzystali czas świątecznych uroczystości i zabili 189 mieszkańców wioski Faradje, w tym 20 dzieci. Ciała 45 osób znaleziono w kościele. Kony i jego najbliżsi współpracownicy od lat są poszukiwani międzynarodowym listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Egipt   Egipt
Egipt
Ten kraj znacie bardzo dobrze. Na katechezie uczyliście się o niewoli egipskiej, w której znaleźli się Izraelici. Na historii słyszeliście o starożytnych władcach egipskich pochowanych w piramidach. Wielu jeździ do Egiptu na wakacje, by zobaczyć te piramidy, popłynąć statkiem po Nilu, czy wylegiwać się na plażach nad Morzem Czerwonym.

W styczniu głośno było w telewizji o rekinie, który zaatakował i zabił turystkę z Niemiec w nadmorskim kurorcie. O tym wiedzą wszyscy, niestety, o prześladowanych chrześcijanach prawie nikt. Egipt jest krajem muzułmańskim, ale na długo przed tym, zanim muzułmanie się tam pojawili, na tych ziemiach mieszkali Koptowie. Jest to wspólnota chrześcijan, która za swojego założyciela uważa św. Marka Ewangelistę. Charakterystyczną cechą Koptów jest wytatuowany – zazwyczaj na ręce – krzyż. Po tym krzyżu można poznać każdego Kopta. Za wierność Jezusowi Koptowie od setek lat byli prześladowani przez muzułmanów. I tak jest do dzisiaj.

Na przykład 1 stycznia tego roku wybuch bomby zniszczył kościół koptyjski w Aleksandrii i zabił 20 chrześcijan, którzy wychodzili z modlitwy. Parę miesięcy później, 7 sierpnia 2011 r., tłum muzułmanów zaatakował wioskę. Wędrowali od domu do domu chrześcijan i strzelali z karabinów. W wyniku tego zamachu Maher Nassif, 46-letni Kopt został zabity, a ośmiu chrześcijan zostało rannych. W wiosce oprócz chrześcijan mieszkają też muzułmanie, ale tylko domy chrześcijan ucierpiały w tym pogromie.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione