nasze media Najnowszy numer MGN 12/2018

oprac. Jarosław Dudała

|

MGN 01/2009

dodane 15.02.2012 15:10

Jak wygląda Betlejem dziś?

Betlejem w czasach Jezusa liczyło około tysiąca mieszkańców. Obecnie miasto 50 tysięcy obywateli. Leży na skalistych wzgórzach położonych wyżej niż Zakopane.

Dziś nie ma tam już pasterzy. Betlejem jest gęsto zabudowane, a wszystkie domy mają ściany obłożone kremowo-szarym kamieniem. Pasterzy można spotkać tylko w wioskach otaczających miasto.

Betlejem leży na terenie Autonomii Palestyńskiej, gdzie większość to muzułmańscy Arabowie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu miasto było w 90 proc. chrześcijańskie. Dzisiaj chrześcijan, głównie katolików i prawosławnych, jest w Betlejem około 35 proc. mieszkańców. Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem   Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem fot. Roman Koszowski To dlatego, że z terenów zajętych przez Izrael przybyli do miasta muzułmańscy Palestyńczycy, a niektórzy chrześcijanie emigrowali do spokojniejszych krajów na całym świecie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 20.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 19
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 5
  katolikwojownik