nasze media Najnowszy numer MGN 03/2020

Iza Paszkowska

|

MGN 11/2009

dodane 20.12.2011 11:54

Korepetycje Izy Paszkowskiej

Wyszydzona wiara * Moda, moda, moda * Internetowe (nie)przyjaźnie * Maska do szkoły * Odrzucenie * Wielkie wybuchy

Maska do szkoły
Mam świetną klasę, zgraną i pełną zdolnych, zadowolonych ludzi. W szkole udaję wesołą, staram się być dowcipna. Ale wystarczy, że wrócę do domu i wszystko mnie drażni, szczególnie rodzice. Uważają, że powinnam się więcej uczyć, że histeryzuję, że nie dostanę się do dobrego liceum ani na studia.
Gimnazjalistka


Dziewięćdziesiąt procent nastolatek nie podoba się sobie, płacze w samotności, czuje brak zrozumienia i ma pretensje do rodziców. Specjaliści policzyli, że jest taki moment w rozwoju dziecka, że cokolwiek zrobiliby rodzice, to nastolatek nie jest zadowolony i ma do nich pretensje. Ty – jak widać – jesteś w samym środku tego najtrudniejszego etapu życia, którego główną cechą są huśtawki nastrojów i tak zwane użalania się nad sobą. Wiadomo, że rodzice, jak wszyscy ludzie, popełniają błędy. Jednak jednego możesz być pewna: rodzice Cię kochają i zależy im na Tobie. Chcą dobrze, ale czasem wybierają metody, jakie stosowano wobec nich i jakie wydają im się dobre. Próbuj z nimi rozmawiać, mów o swoich odczuciach, wrażeniach, emocjach, ale niekoniecznie spodziewaj się efektu. Dobrze, że wśród ludzi jesteś wesoła. Ale może jest choć jedna osoba, z którą mogłabyś porozmawiać bez maski wesołkowatości? Może większość z Was udaje dobry humor i wprowadzacie siebie w błąd?

Odrzucenie
Spodobał mi się kolega z klasy. Wydawało się, że ze wzajemnością, ale po jakimś czasie zainteresował się też koleżanką, potem kolejną. Na mnie nie zwraca już uwagi. Ciężko mi z tym… 
Nastolatka


Każdy człowiek przechodzi przez tak fatalne sytuacje. Mam sporo lat, ale też je pamiętam. I pamiętam, co wtedy czułam. Nie pokazuj, że Ci bardzo przykro. Dziewczyny szybko gotowe są do tworzenia poważnej pary, a chłopcy lubią niby coś zaczynać, a potem szybko się wycofują. Nawet nie rozumieją, nie wiedzą, że ranią. Moja rada jest jedna. Najpierw wypłacz się porządnie, a potem zapanuj nad smutkiem i żalem. Machnij  ręką, powiedz sobie: trudno i staraj się żyć pełnią życia. Poznawaj jak najwięcej nowych osób, ale bądź ostrożna ze zbyt szybkim lokowaniem uczuć. Pokaż w klasie swoją niezależność, naturalność itd. W Waszym wieku uczucia są mocne, ale szybko się wypalają. Kto wie, co będzie dalej... Może ktoś inny Cię zainteresuje, a może on dojdzie do wniosku, że z Tobą najlepiej mu się rozmawiało. Pilnuj też dobrych relacji z dziewczynami, by mieć gdzie odreagować. Dasz radę, bo czas leczy nawet największe rany.

Wielkie wybuchy
Czasami mam w sobie tyle złości, że obawiam się wielkiego wybuchu. Najbardziej narażone są moje małe siostry – niezwykle męczące, które czasem mam ochotę rozszarpać
Gimnazjalistka


Jesteś w okresie dojrzewania. To bardzo trudny czas i bardzo różnie skrajne emocje, które próbują nami rządzić. Od euforii po wściekłość, od radości po smutek. Dorosłym łatwiej zapanować nad złością. Najważniejsze, to znaleźć swój sposób na rozładowanie złych emocji. Od najdawniejszych czasów rozzłoszczeni mężczyźni brali siekierę i rąbali drzewo. Świetne jest generalne sprzątanie. Znam kobiety, które w napadzie złości potrafi ą sprzątnąć całe mieszkanie.

Bardzo dobre jest trzepanie dywanów, kopanie ogrodu, czyli wszelkie prace fi zyczne. Jeśli to niemożliwe, to można pojechać gdzieś przed siebie na rowerze. Jeśli to niemożliwe, to wyznacz sobie w mieszkaniu kilka punktów, na które spojrzysz, by się uspokoić. Ja miałam takie „pogotowie” w krzyżach wiszących na ścianie – pomagało. Pamiętaj, że źródło złości tkwi w tobie, a siostry to tylko pretekst, by się wyżyć. Gdy nadchodzi fala złości – zacznij  się śmiać, kpij  z samej siebie. Problemy nastolatków polegają na tym, że są zbyt mocno skupieni na sobie, podchodzą do problemów zbyt poważnie, są często rozdrażnieni.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Nastolatek
  26.04.2013 15:49
  Kolega z klasy cały czas nas przezywa,klnie,uważa się za najlepszego,a wcale tak nie jest.Nikt go nie lubi a myśli że jest najbardziej lubiany,tylko wszyscy boją się mu o tym powiedzieć.
  doceń 0
 • kkafka
  10.07.2015 13:08
  Lekcje w Preply dały mi wiele, ale najbardziej jestem zadowolona z tego, że nauczyłam się słuchać. Warto również zwrócić uwagę przy wyborze http://preply.com/pl/ szkoły na oferty skierowane do klientów pragnących rozpocząć Korepetycje przez internet. Ciekawym rozwiązaniem są lekcje przeprowadzane za pośrednictwem platformy do spotkań online.
  doceń 2
 • Emilka
  10.02.2019 13:17
  Zakochałam się w koledze z starszej klasy. Byliśmy razem już 2 lata ale zerwał dla innej. Później byliśmy najlepszymi przyjaciółmi. Wszystko sobie mówiliśmy, rozmawialiśmy przez telefon. Nie wiem co się teraz stało. Nie chce ze mną gadać. Odrzuca mnie nie wiem dlaczego. Nie kocham go już ale dalej chciałabym abyśmy byli przyjaciółmi. Co mam zrobić? Szóstoklasistka
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019