nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

Iza Paszkowska

|

MGN 11/2009

dodane 20.12.2011 11:54

Korepetycje Izy Paszkowskiej

Wyszydzona wiara * Moda, moda, moda * Internetowe (nie)przyjaźnie * Maska do szkoły * Odrzucenie * Wielkie wybuchy

Wyszydzona wiara
Jestem całkowicie samotna. Koleżanki z klasy na każdym spotkaniu albo palą, albo piją, i co drugie słowo to przekleństwo. Śmieją się z mojej wiary, układają obraźliwe piosenki. Moje sprzeciwy ich rozśmieszają. Nie mogę już tak dalej żyć.
Samotna

Zapewniam Cię, że masz siłę i dasz radę. Wiem, że Ci ciężko, że potrzebujesz zrozumienia. Szukaj go jednak poza szkołą. Dołącz do jakiejś grupy przy parafii, jeśli nie w Twojej, to może w sąsiedniej. Wiem, że jest trudno, ale w polskich szkołach i miejscowościach przeważają osoby wierzące. Zapytaj katechetę, gdzie odbywają się takie spotkania. Czy naprawdę tylko Ty chodzisz na religię? Może warto, byś sama lub Twoja mama uświadomiła katechecie, że w klasie są uczniowie, którzy szydzą z naszej religii. W każdej klasie jest przynajmniej kilka osób, które nie ulegają presji picia i palenia i nie kpią z wiary. Czy naprawdę masz takiego pecha? Wiem, że czasami po takiej strasznej klasie w gimnazjum, w następnym etapie trafi a się na normalne koleżanki.

Może brakuje Ci wiary w siebie, może niepotrzebnie czujesz się gorsza? Jeśli Twoje koleżanki są głośne i wulgarne, to tylko znak, że czegoś się boją, strach zagłuszają głupotą. Zacznij  wchodzić do klasy wyprostowana i uśmiechnięta. Na przekleństwa skrzyw się lekko i zapytaj, czy nie znają innego słowa, tylko takie ubogie słownictwo. Nie mów tego ze zgrozą, ale sympatycznie. Jeśli kpią z Twojej wiary, to zapytaj, czy słyszeli o tym, że każdy ma prawo, by inni szanowali jego religię i żądasz, by tego prawa przestrzegano. Wiem, że Ci ciężko. Ale przecież bywało gorzej. Za swoją wiarę można było stracić życie, być torturowanym. To Ci nie grozi, więc ciesz się. Nie przyjmuj żałosnej miny, nie smuć się. Pokaż, na czym polega chrześcijańska radość. Głowa do góry. Koleżanki będą Cię szanowały, jeśli Ty sama będziesz się szanowała. W głębi serca to pewnie dobre dziewczyny.

Moda, moda, moda
Czuję się obco w klasie, gdzie dziewczyny omawiają modne stroje, kosmetyki, fryzury. Ja tego nie lubię. Nie znam się na strojach, nie potrafi ę się malować. Dziewczyny biegają po sklepach, mają swoje sprawy, a ja jestem odrzucona, inna.
Gimnazjalistka


Dziewczyny nie od razu potrafią się malować. Masz jeszcze czas, ale pomału, dla własnej satysfakcji, możesz próbować. Nie jest dobrze, gdy dziewczyny czegoś nie robią, ale z drugiej strony są z tego powodu niezadowolone, nawet zazdrosne, czegoś im brakuje. Nie stanie się nic złego, jeśli zapytasz o to mamę i jeśli zaczniesz próbować leciutko malować rzęsy. Oczywiście nie do szkoły. To naturalne, że człowiek chce dobrze i modnie wyglądać. Nie wstydź się rozmawiać z dziewczynami o strojach. Nie ma sensu udawać, że Ciebie to nie dotyczy. Przecież widać, że czegoś Ci brakuje, że nie jesteś zadowolona. Miło i ciekawie jest wypracować swój styl.

Zakupy to nic innego jak odwieczne prastare zbieranie. Kobiety pierwotne też wędrowały z koszem i zbierały wszystko, co uznały za przydatne. Zastanów się, czy któraś z nieśmiałych koleżanek nie byłaby szczęśliwa, gdybyś zaproponowała jej przechadzkę po sklepach. Pomożesz sobie i jej. Nie chodzi o to, by być niewolnikiem mody. Nie powinno się ślepo naśladować różnych nowinek. Warto jednak wypracować swój styl, w którym będziemy się dobrze czuć. Najgorzej stać z boku, czuć się nieszczęśliwym, udawać, że to nas nie interesuje i jednocześnie marzyć, by mieć w sobie swobodę tamtych dziewczyn.

Internetowe (nie)przyjaźnie
Przez internet poznałam świetną koleżankę. Często i długo rozmawiałyśmy. Nagle wszystko się urwało. Nie odpisuje, na gadu odpowiada półsłówkami. Podobnie było z chłopakiem, który prawie się we mnie zakochał, a potem…  cisza. Dlaczego?
Opuszczona


Twój błąd polega na tym, że szukasz przyjaźni w internecie. Jeśli masz potrzebę kontaktów internetowych, należy je traktować na luzie, niezobowiązująco. Czas spędzany przy klawiaturze zamień lepiej na spotkania z koleżankami. Zapisz się na jakieś zajęcia, niech Twoje dni w tygodniu będą zajęte i poznawaj rówieśników na żywo. Jeśli koleżanka lub kolega wzbudzą Twoją sympatię, nie opowiadaj od razu o największych problemach, tylko sama najpierw słuchaj. Rozumiem, że czujesz się niepewnie, stąd taka potrzeba przyjaźni, czyli jakby potwierdzenia swojej wartości. Internet jednak to brak zobowiązań. Ktoś ma chęć, to pisze, nie ma ochoty, nie pisze. W tej przyjaźni nie ma odpowiedzialności. Dlatego nie martw się, że koleżanka Cię lekceważy, że kolega raz pisze, raz milczy. Teraz Ty zamilknij  i wyrusz z domu. Spędzaj czas na rozmowach, na śmiechu, na poważnych i niepoważnych dyskusjach.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione