nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

Piotr Sacha

dodane 10.11.2011 15:42

Tydzień patriotyczny w Łodzi

Od 5 listopada na ulicach Łodzi bardzo widoczni są harcerze ZHR. Rozdają własną gazetę „Wolność”, sprzątają groby żołnierzy, sprzedają polskie flagi. Przez tydzień przypominają, czym jest patriotyzm.

Tydzień Patriotyczny potrwa w Łodzi do niedzieli. 12 listopada o godz. 10 na pasażu Rubinsteina rozpoczyna się „Awaria Systemu”. Bez obaw, to nazwa gry miejskiej polegającej na zbieraniu bitów kodu PIN potrzebnego do odblokowania wehikułu czasu i przeniesienia się w czasie. Szczegóły dotyczące zgłoszeń i zasad gry znajdziecie na
http://www.tydzien.zhr.pl/2011/gra/regulamin.pdf

Co ważne, jeżeli uczestnik nie jest osobą pełnoletnią, przed przystąpieniem do gry powinien okazać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Jeszcze w październiku harcerze i licealiści z 34 LO ruszyli na łódzkie cmentarze. Tam sprzątali groby żołnierzy walczących o niepodległość. – W ten sposób pokazujemy pamięć o tych ludziach. Są dla nas ważni i szanujemy to, co kiedyś zrobili – mówi Asia przed kamerą. A za kamerą stoi harcerka. 7 Łódzka Drużyny Wędrowniczek „Wrzosowisko” razem z 17 Łódzką Drużyną Wędrowników „Honker” dokumentują to, co dzieje się w ostatnich dniach w Łodzi. I tak powstają kolejne odcinki „Tygodnia w obiektywie”. Można je oglądać na Youtube.

Ale sprzątanie cmentarzy to tylko ułamek z tego, co zaplanowali harcerze. Ponad 170 osób zobaczyło na przykład film o żołnierzach wyklętych „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. I mogło się spotkać z reżyserem.  A na mieście zhr-owcy rozdawali łodzianom wydaną przez siebie gazetę „Wolność”. – Życzymy wam, aby „Wolność” zagościła w waszym domu – uśmiechali się twórcy publikacji.

Harcerze sprzedawali również biało-czerwone flagi, by nikt nie zapomniał o tym, by 11 listopada wywiesić flagę w swoim oknie. Dyskusje o ojczyźnie przenosiły się z domów, na ulice. Z ulic do stacji radiowej czy innych miejsc kultury. Co to takiego patriotyzm? Na takie pytanie jeden z harcerzy odpowiada: – To miłość do ojczyzny. A po drugie to pamięć o tych, którzy tworzyli naszą historię.
 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione